Wiadomości

Żaryn o wycofaniu się Rosji z “umowy zbożowej”: “Zwiększenie ryzyka głodu”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Stanisław Żaryn, zastępca ministra koordynatora służb specjalnych, zwraca uwagę, na co liczy Rosja zrywając “umowę zbożową”.

“Rosja po raz kolejny eskaluje sytuację w Europie i na świecie. Decyzja o wycofaniu ‘umowy zbożowej’ to celowe działanie, mające na celu zwiększenie kryzysu żywnościowego na świecie. Oznacza to zwiększenie ryzyka głodu i ubóstwa, ale także uderzenie w gospodarkę Ukrainy. Kolejny raz Rosja pokazuje, że będzie wykorzystywać różnego rodzaju metody, by zwiększać chaos i destabilizować świat. Nie bez znaczenia jest również to, że Rosja decyzję o wycofaniu się z ‘umowy zbożowej’ wiąże z oskarżeniami przeciwko Ukrainie oraz Wielkiej Brytanii dotyczącymi rzekomego terroryzmu prowadzonego wspólnie przez Ukrainę i stronę brytyjską” – wskazał na Twitterze Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej Rzeczypospolitej Polskiej.

Żaryn zaznacza, że Kreml systematycznie podejmuje próby zafałszowania obrazu trwającej agresji na Ukrainie. “To kolejna już próba fałszowania prawdy o wojnie Rosji przeciwko Ukrainie oraz ukazywania Rosji jako rzekomej ofiary terroryzmu i agresji Zachodu. Mamy także do czynienia z próbą testowania nowych władz brytyjskich. Kreml może próbować wywołać kryzys wokół Wielkiej Brytanii. Doniesienia o atakach hakerskich na Liz Truss, oskarżenia o terroryzm na Morzu Czarnym oraz użycie ich jako pretekstu do zakończenia ‘umowy zbożowej’ to rodzaj presji na Wielką Brytanię i próby rozbijania jedności Zachodu” – ocenia sekretarz stanu w KPRM.

Stanisław Żaryn podkreśla, że “w tej sytuacji Zachód musi pokazać swoją jedność i kontynuować działania zmierzające do powstrzymania Rosji w wojnie przeciwko Ukrainie”.

“Moskwa pokazuje, że chce eskalować sytuację i będzie kontynuowała brutalną wojnę przeciwko UA, a także wojnę hybrydową przeciwko Zachodowi. Potrzebny jest jasny sygnał Zachodu. Musimy nadal wspierać Ukrainę oraz powstrzymywać rosyjski atak, a także neutralizować zagrożenia dla krajów Sojuszu. Zjednoczone kraje NATO mogą skutecznie przeciwdziałać Rosji. Takiej presji w dłuższej perspektywie Rosja nie wytrzyma” – podsumował Pełnomocnik Rządu ds. Bezpieczeństwa Przestrzeni Informacyjnej RP.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!