„W związku z niesatysfakcjonującymi środowisko policyjne negocjacjami, które jak dotąd nie zagwarantowały spełnienia postulatów skierowanych do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji przez organizacje związkowe reprezentujące interes funkcjonariuszy służb mundurowych i nie podpisanie do chwili obecnej stosownego porozumienia, Zarząd Główny NSZZ Policjantów podjął w dniu 27 czerwca 2018 r. decyzję o wszczęciu ogólnokrajowej akcji protestacyjnej. Powołał Komitet Protestacyjny, przyjął harmonogram działań protestacyjnych oraz strategię dotyczącą dalszych negocjacji ze stroną rządową” – ogłosił dziś Zarząd Główny NSZZ policjantów.
Związki zawodowe służb mundurowych domagają się m.in. podwyżek, powrotu do systemu emerytalnego z 31 grudnia 2012 roku (kiedy to funkcjonariusze mogli przechodzić szybciej na emeryturę), jak również wypłacania pełnego wynagrodzenia za nadgodziny i za L4 w pierwszych 30 dniach choroby.
Związkowcy dali czas ministerstwu na spełnienie postulatów do 14 kwietnia. Mimo że szef MSWiA Joachim Brudziński usiadł z przedstawicielami służb mundurowych do rozmów, porozumienia nie udało się osiągnąć.
Dlatego Zarząd Główny NSZZ policjantów podjął dziś decyzję o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. W jej ramach zostaną m.in. oznakowane wszystkie jednostki policji i radiowozy. Od 10 lipca, za wykroczenia funkcjonariusze będą wystawiać pouczenia zamiast mandatów karnych. Z kolei od 1 sierpnia wszyscy policjanci z pionów dochodzeniowo-śledczych, prewencji i ruchu drogowego będą stosować tzw. strajk włoski.
Jeśli MSWiA nie podejmie dalszych rozmów ze związkowcami, nie wykluczają oni zorganizowania m.in. “miasteczka mundurowego” w Warszawie, pikiety w Brukseli przeciwko obniżeniu standardów bezpieczeństwa wewnętrznego w Polsce, jak również protestacyjnej głodówki.
/onet.pl/
Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!