Wiadomości

Zamknięto Statuę Wolności

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA.

Dyrekcja obu placówek powiadomiła w sobotę, że zarówno Statua Wolności, jak centrum imigracyjne, które od 1892 roku do swej likwidacji w 1954 roku przyjęło 12 milionów imigrantów, pozostaną zamknięte w ten weekend “w związku z brakiem środków”. Gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo z Partii Demokratycznej zapowiedział w sobotę, że znajdzie pieniędze konieczne dla ponownego otwarcia obu placówek. 

Na razie jednak są one zamknięte, co wywołuje frustrację wśród turystów, zwłaszcza tych, którzy zakupili bilety wstępu przez internet. Przez całą sobotę kasy były zajęte zwrotami pieniędzy za niewykorzystane bilety.

Tymczasem w Senacie Stanów Zjednoczonych trwają obrady ws. ustawy budżetowej. Lider republikańskiej większości w Senacie, Mitch McConnell zapowiedział, że posiedzenie będzie kontynuowane w niedzielę – „tak długo, jak to będzie konieczne” dla wyjścia z impasu, który spowodował zawieszenie działalności rządu, tzw. shutdown. „Chcę zapewnić społeczeństwo Ameryki, że wracamy do tej sprawy jutro” – powiedział.

McConnell wierzy, że „ostateczne głosowanie odbędzie się w nocy z niedzieli na poniedziałek ok. godz. 1 (godz. 7 rano w Polsce – PAP), a może nawet wcześniej”.

„Do amerykańskiego narodu wciąż jeszcze nie dotarło, że dla liderów Partii Demokratycznej w Senacie cała działalność rządu musi być zawieszona dopóty, dopóki nie przeforsują oni swego stanowiska w sprawie nielegalnej imigracji” – stwierdził sarkastycznie McConnell w rozmowie z dziennikarzami.

W ocenie deputowanych z Partii Demokratycznej bliższy horyzont czasowych będzie działać na Republikanów mobilizująco i skłoni ich do zaakceptowania rozwiązań kompromisowych – pisze w komentarzu AP.
Prezydent USA Donald Trump w sobotę na Twitterze obarczył polityków Partii Demokratycznej winą za zawieszenie działalności rządu federalnego USA, do którego doszło w piątek o północy czasu miejscowego (6 rano w Polsce). „Demokraci są zdecydowanie bardziej zainteresowani nielegalnymi imigrantami niż naszą mocą militarną czy bezpieczeństwem na południowej granicy” – napisał. 

Zawieszenie działalności rządu federalnego USA nastąpiło w rezultacie nieuchwalenia przez Senat prowizorium budżetowego, które umożliwiało finansowanie rządu i instytucji federalnych przez kolejny miesiąc.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!