Zamki Bydlin i Korzkiew, w jeden dzień
Wiadomości

Zamki Bydlin i Korzkiew, w jeden dzień

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zamki Bydlin i Korzkiew, w jeden dzień

Dzisiaj opiszę opiszę dla państwa dwa zamki których budowę rozpoczęto w  XIV wieku. Obydwa leżą na Szlaku Orlich Gniazd, mimo tego są różne od siebie, tak wielkością, jak i stanem obecnym.

Zamek Bydlin (ruiny) 

O początkach zamku Bydin wiadomo niewiele, pierwszy dokument o nim wzmiankujący pochodzi z roku 1389, jego właścicielami są wtedy Peł­ka i Nie­mie­rza, uznawani przez niektórych historyków za nieślubnych synów Kazimierza Wielkiego.

Bydlin przez wieki przechodzi w ręce różnych rodzin, aż w XVI wieku trafia do rąk rodziny Bonerów, którzy zamieniają warownię na kościół. Niektórzy badacze, ze względu na skąpość źródeł, twierdzili, że warownia od początku miała funkcje sakralne, pogląd ten został jednak obalony. Zo­fia Bo­ner prze­ka­zu­je zamek posłowi królewskiemu, Janowi Firlejowi, ja­ko wia­no mał­żeń­skie. Firlej jest czołowym działaczem protestanckim w Polsce, przekształca więc świątynie w zbór protestancki. Na szczęście, w ro­ku 1594, jego syn Mikołaj na powrót czyni ze świątyni kościół katolicki.

Podczas potopu szwedzkiego kościół/zamek został zniszczony i pomimo późniejszej odbudowy nie odzyskuje on już dawnej świetności, napady rabunkowe w wieku XVIII ostatecznie przyczyniają się do jego obecnego wyglądu.

Warto zaznaczyć, że pod koniec lat 80. na terenie zamku prowadzone były badania archeologiczne, w wyniku których odkryto krypty z ludzkimi szczątkami, a także de­nar Lud­wi­ka Wę­gier­skie­go, no i oczywiście jak to zwykle w takich miejscach, bardzo dużo ceramiki.

Informacje praktyczne 

Wstęp: darmowy

godziny otwarcia: całą dobę

Czas potrzebny na dojście do zamku i obejrzenie go: ok. 30 minut

Parking: pod kaplicą cmentarną nieopodal zamku

Lokalizacja GPS: 50.388860720710724, 19.643076241799363

Parking: https://maps.app.goo.gl/f5hVksBqr8TMUYdA7

Zwiedzanie

Zamek znajduje się na wzgórzu Święty Krzyż, dojście do niego wiedzie leśną ścieżką, przy której możemy zobaczyć okopy (i ich rekonstrukcję) z czasów I wojny światowej. To tutaj bowiem rozegrała się Bitwa pod Krzywopłotami.

Po krótkiej wędrówce i wejściu na schody mijamy pozostałości muru obronnego, a następnie możemy zobaczyć ruinę budynku mieszkalnego. Grubość murów tegoż budynku to ponad 2 metry. Wchodząc do ruiny na ścianach dostrzeżemy otwory po belkach stropowych. Sam teren zamku nie jest zbyt duży. Obchodząc zamek dokoła warto zwrócić uwagę na pozostałości fosy i wałów ziemnych. W lato teren zamku może być ciekawym miejscem na rodzinny piknik na łonie natury z historią w tle. 

Zamek Korzkiew

Pierwsze zabudowania warowne na wzgórzu w Korzkwi, wznosić zaczął prawdopodobnie Jana de Sy­ro­komlya. Natomiast pierwszy zamek, w formie baszty mieszkalnej wzniósł tutaj  niejaki Zaklika de Corzekwa, rycerz, który dowodził 47. cho­rąg­wią ro­do­wą w bitwie pod  Grunwaldem, oraz od­zna­czył się w walce z  Zakonem Krzyżackim pod Ko­ro­no­wem. Pod koniec wieku XV zamek zostaje sprzedany mieszczańskiej rodzinie Krupek.

W historii zamku szczególnie ciekawy wydaje się rok 1587, gdy po śmierci króla Batorego, pretendentem do tronu polskiego został Maksymilian III Habsburg. Jako że zamek leży blisko Krakowa (gdzie Maksymilian zamierzał się koronować), to tam właśnie zatrzymał się jego oddział piechoty, który również tam został rozbity przez Hetmana Zamoyskiego, stronników Zygmunta Wazy.

Przez wieki zamek przechodził w ręce różnych rodów i był, rozbudowywany i przebudowywany, a w XVI wieku zyskał między innymi renesansową attykę. Od XIX wieku warownia zaczęła popadać w coraz większą ruinę. Od 1997 roku zamek jest własnością prywatną, ale możliwą do zwiedzenia. Prace remontowe i wystrój sal są wykonane dość gustownie (chociaż część zamieniona jest na sale bankietowe) i wydaje się, że w zgodzie z realiami historycznymi. Obecnie dobudowuje się do zamku kolejne skrzydło, które niestety straszy gołymi pustakami.

 

Zamek można zwiedzać samodzielnie: dziedziniec, piwnicę, pierwsze i drugie piętro, aż po wieżę. W środku znajdziemy tablice informacyjne o historii zamku i rodów nim władających.

Warto też odwiedzić jedną z pobliskich winnic, a jest w okolicy co najmniej 10, my polecamy szczególnie Winnicę Św. Jana: https://maps.app.goo.gl/h1YG617VWNLCeA3AA

Informacje praktyczne 

Wstęp: 15 złotych dorośli, 7 złotych dzieci i młodzież do 15 roku życia.

godziny otwarcia: należy uzgodnić telefonicznie czy zamek jest dostępny do zwiedzania: 696 402 768

Czas potrzebny na dojście do zamku i obejrzenie go: minimum godzina.

Parking: pod zamkiem 

Lokalizacja GPS: 50.162404051702794, 19.882770270578625

Parking: https://maps.app.goo.gl/RZzNCS1vEBGN9gfz8

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!