Wiadomości

Założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange został aresztowany

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Założyciel portalu WikiLeaks Julian Assange został aresztowany przez brytyjską policję. Australijczyk ukrywał się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie od 2012 roku.

Aresztowanie potwierdziła brytyjska policja. Mundurowi zatrzymali go w związku z wezwaniem do stawienia się w sądzie 29 czerwca 2012 roku w sprawie zarzutów o gwałt na obywatelce Szwecji.

Służby podały, że mundurowi dokonali aresztowania w ambasadzie Ekwadoru, po tym jak na wejście do budynku pozwolili im ekwadorscy dyplomaci. Na początku stycznia 2018 Londyn odrzucił wniosek Quito o przyznanie Assange’owi statusu dyplomatycznego, co pozwoliłoby mu na opuszczenie Wielkiej Brytanii; z kolei w lutym brytyjski sąd odrzucił wniosek o uchylenie nakazu aresztowania wobec Australijczyka, mimo że szwedzka prokuratura zdecydowała o umorzeniu dochodzenia w sprawie zarzutów o gwałt.

Australijczyk może stanąć też przed sądem w USA. Przed wyborami prezydenckimi w 2016 r. w USA, portal WikiLeaks opublikował treść maili wykradzionych Demokratom przez hakerów, w tym maile Johna Podesty, doradcy i szefa sztabu wyborczego kandydatki Demokratów Hillary Clinton.

Kilka miesięcy temu Assange, w komunikacie opublikowanym na WikiLeaks “oskarżył rząd Ekwadoru o łamanie jego praw podstawowych i wolności”. Quito ogłosiło w marcu 2018, że Australijczykowi odcięto systemy łączności z zewnętrznym światem, mówiąc, że nie udało się uzyskać “pisemnego zapewnienia, że nie będzie publikować wiadomości stanowiących ingerencję w stosunki (Ekwadoru) z innymi państwami”

Decyzja ta pojawiła się po serii tweetów wysłanych przez Assange’a, w których potępił w szczególności aresztowanie katalońskiego przywódcy i byłego szefa rządu tego hiszpańskiego regionu Carlesa Puigdemonta czy sankcje podjęte przez Londyn przeciwko Rosji w związku ze sprawą Skripala.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!