Gospodarka Świat Wiadomości

Założyciel giełdy kryptowalut skazany na 11196 lat więzienia

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Turcji zapadł kolejny wyrok w sprawie oszustów działających w sektorze tzw. kryptowalut. Powala wysokość nałożonych na przestepców kar. Sprawę opisał portal middleeastmonitor.com.

Założyciel tureckiej giełdy kryptowalut i jego dwaj bracia, którzy uciekli do Albanii, zostali skazani na 11 196 lat więzienia. Wydając wyrok w czwartek późnym wieczorem, sąd w Stambule skazał Faruka Fatiha Ozera, założyciela Thodex, i jego dwóch braci na podobne kary więzienia, uznając ich za winnych kwalifikowanego oszustwa, kierowania organizacją przestępczą i prania brudnych pieniędzy.

Początkowo donoszono, że Ozer uciekł z Turcji w kwietniu 2021 roku z aktywami inwestorów o wartości 2 miliardów dolarów. Potem kwota ta została zakwestionowana. Prokuratorzy udowodnili, że uciekając, Ozer przelał na trzy tajne konta, aktywa użytkowników swojej giełdy o wartości ponad 250 mln tureckich lir (wówczas 30 mln dolarów). Większość pieniędzy trafiła do maltańskiego banku.

W akcie oskarżenia stwierdzono, że trzej bracia Ozer spowodowali szkody klientów na kwotę 356 milionów tureckich lir. Sprawa trafiła na pierwsze strony gazet, ponieważ zbiegła się z tureckim boomem na kryptowaluty. Od tego czasu boom ten w dużej mierze osłabł z powodu zaostrzonych regulacji rządowych. Przyczyniły się do tego także skandale złodziejskie, jak ten z giełdą Thodex.

Turcy zaczęli zwracać się w stronę różnych kryptowalut, aby zabezpieczyć się przed spadkiem wartości liry, który rozpoczął się ponad dwa lata temu. Do dziś w tym kraju panuje wysoka inflacja.

Ozer został aresztowany w zeszłym roku w Albanii na podstawie międzynarodowego nakazu aresztowania wydanego przez INTERPOL.

Polecamy również: Meksyk wprowadza prawo do aborcji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!