Wiadomości

Zakończyły się badania kwalifikacyjne pojazdu minowania narzutowego Baobab-K

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zakończyły się badania kwalifikacyjne pojazdu minowania narzutowego BAOBAB-K – poinformowała Agencja Uzbrojenia. Ten specjalistyczny sprzęt spełnia wszystkie normy wojskowe. Produkowany będzie przez konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola. BAOBAB-K w nieco ponad 20 minut może postawić pole minowe o szerokości 180 i długości 1800 m z 600 ładunkami przeciwpancernymi.

Krzysztof Płatek, rzecznik Agencji Uzbrojenia, poinformował w sobotę o zakończeniu badań kwalifikacyjnych pojazdu BAOBAB-K, opracowanego przez konsorcjum, którego liderem jest Huta Stalowa Wola.


„Agencja Uzbrojenia planuje w bardzo szybkim czasie przystąpić do negocjacji z wykonawcą w sprawie pozyskania pojazdów” – napisał rzecznik i dodał, że negocjacje mogą potrwać kilka miesięcy, a podpisanie umowy może jeszcze nastąpić w tym roku.

Jak wyjaśnia Huta Stalowa Wola, pojazd minowania narzutowego BAOBAB-K „jest pracą badawczo- rozwojową realizowaną przez konsorcjum firm, w skład którego wchodzą: Huta Stalowa Wola S.A. w roli lidera, Jelcz sp. z o. o., BZE BELMA S.A., Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej.

BAOBAB-K to pojazd, który realizuje „zadania minowania narzutowego poprzez ustawianie przeciwpancernych pól minowych o odpowiedniej gęstości, zdolnych zniszczyć lub obezwładniać pojazdy wojsk przeciwnika”.

Pojazd minowania narzutowego przeznaczony jest dla pododdziałów inżynieryjnych i stanowi ważny element w kształtowaniu sytuacji taktycznej na polu walki.

HSW podała też specyfikację techniczną pojazdu, który jest w stanie przenosić nawet 600 min. Jego załoga liczy dwie osoby, a czas przeładowania to niecałe 30 minut. Zasięg pola układania min to od 60 do 180 metrów; długość pola minowego wynosi nawet 1,8 km. Prędkość układania wynosi od 5 do 20 km/h i jest dostosowywana automatycznie do gęstości pola minowego.

Agencja Uzbrojenia odpowiada za realizację zadań służących zapewnieniu warunków sprzyjających osiągnięciu wymaganych zdolności operacyjnych przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej.

Agencja Uzbrojenia w szczególności odpowiada za realizację czynności związanych z definiowaniem wymagań sprzętowych dla zidentyfikowanych potrzeb operacyjnych, inicjowanie prac badawczo-rozwojowych oraz przeprowadzanie procedur pozyskiwania sprzętu wojskowego i usług dla Sił Zbrojnych RP wraz z powiązanymi inwestycjami budowlanymi, nadzór nad jakością dostarczanych wyrobów, a także przygotowanie i nadzorowanie umów offsetowych oraz zarządzanie prawami własności intelektualnej stanowiącymi efekt prac badawczo-rozwojowych.

Pojazd ma trafić do polskiego wojska (fot. Huta Stalowa Wola S.A.)

/HSW.PL, PORTAL TVP.INFO/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!