Europa Wiadomości Wiara

Zakończono prace konserwatorskie w Katedrze Notre Dame

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Jak donosi portal medianarodowe.com Instytucja Publiczna Odpowiedzialna za Odbudowę Katedry Notre Dame w Paryżu po pożarze, do jakiego doszło 15 kwietnia 2019 roku poinformowała o zakończeniu prac konserwatorskich i zabezpieczających. Świątynia zostanie otwarta podczas Dni Dziedzictwa Narodowego dla zwiedzających, chcących śledzić prace nad jej odbudową.

Prace mające na celu zabezpieczenie i konsolidację katedry Notre-Dame de Paris, które rozpoczęły się 16 kwietnia 2019 r., zostały pomyślnie zakończone zgodnie z ustalonym harmonogramem

– napisano w komunikacie, w którym podkreślono, że katedra jest już całkowicie bezpieczna.

Dzisiaj katedra Notre Dame została po raz pierwszy od pożaru otwarta dla szerokiej publiczności, która w ramach Dni Dziedzictwa Narodowego może wejść na teren katedry i obejrzeć postęp prac ekipy remontowych w ten weekend.

Prace zabezpieczające polegały na rozbiórce rusztowań, które znajdowały się na miejscu podczas pożaru, oczyszczenia uszkodzonego podczas pożaru budynku, oczyszczenie z gruzów dwóch kaplic, zamontowanie drewnianych wsporników oraz zabezpieczenie przejścia przez transept

– wyjaśniono.

Jedną z najstarszych katedr na świecie planuje się ponownie otworzyć 16 kwietnia 2024 roku, czyli po pięciu latach, gdy wybuchł pożar dachu, niszczący jego zabytkowe drewniane struktury.

Takie tempo prac narzucił sam Prezydent Francji Emmanuel Macron, który za punkt honoru umieścił jak najszybsze ponowne otwarcie katedry, którą uważa za ważny element nie tylko francuskiej i katolickiej kultury, lecz jako istotny punkt europejskiego dziedzictwa architektonicznego.

Instytucja koordynująca odbudowę przygotowuje się obecnie do ogłoszenia przetargów dla firm prowadzących renowacje zabytkowych budynków.

We wrześniu rozpocznie się etap dokładnego czyszczenia wewnętrznych ścian i podłóg katedry

– poinformowano.

Na odbudowę katedry 340 tysięcy donatorów ze 150 państw przekazało dotąd 833 milionów euro.

Autor: Krystian Rusiniak

Nareszcie.

Źródło: medianarodowe.com

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!