Wiadomości

Zakaz korzystania z telefonów na przejściach dla pieszych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Grzywna za korzystanie z komórki na pasach będzie wynosiła od 20 do 40 euro. Rząd litewski wprowadził zmiany do przepisów ruchu drogowego.

Nowelizacja przepisów dotyczy też kierowców. Od teraz kierujący pojazdami będą musieli zatrzymać się nie tylko na widok pieszego znajdującego się już na pasach, ale też oczekującego na przejście lub zmierzającego w kierunku przejścia.

Litewskich kierowców będzie obowiązywał też zakaz wjazdu na przejście dla pieszych zanim wszyscy nie opuszczą tego pasa ruchu, na którym znajduje się pojazd.

Władze Litwy podkreślają, że wprowadzenie zmian ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. W zeszłym roku w wypadkach w całym kraju zginęło 69 pieszych, a w tym roku do końca sierpnia – 42. Wśród nich było 11 osób, które poniosły śmierć na przejściach dla pieszych.

Z danych Komisji Europejskiej wynika, że średnio w minionym roku ginęło 49 osób na milion obywateli. Na Litwie statystyki wyglądają znacznie gorzej – na milion mieszkańców w wypadkach zginęło 67 osób.

Kraj ten znajduje się na ósmym miejscu od końca spośród wszystkich w całej Wspólnocie. Jednak więcej ofiar odnotowano m.in. w naszym kraju, gdzie w 2017 r. na milion mieszkańców śmierć na drogach poniosło 75 osób.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!