Wiadomości

Zadrwił z progresywnych przepisów i w rywalizacji “kobiet” zdeklasował konkurencję

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Brodaty, zawodowy trójboista siłowy, wziął udział w Kanadzie w zawodach kobiet — i pobił rekord należący do… transpłciowca.

Avi Silverberg, od ponad 10 lat główny trener Team Canada Powerlifting, wziął udział w sobotnim turnieju Heroes Classic w Lethbridge w Albercie, jako że “zidentyfikował się” jako kobieta. Film udostępniony przez grupę działaczy sportowców, Niezależną Radę ds. Sportu Kobiet (ICONS), pokazuje, jak podchodzi do platformy z brodą i ma na sobie zwykły męski podkoszulek.

Jakby od niechcenia wyciskał na ławce prawie 370 funtów – pobijając obecny rekord kobiet Alberty o prawie 100 funtów. Ten rekord – 275 funtów – należał do trans-atletki Anne Andres, którą (?) widziano, jak obserwował/a Silverberga. Andres jest także rekordzistką Alberty w martwym ciągu, wynoszący 544 funty, co daje jej (?) lokalny rekord w sumie we wszystkich trzech bojach – łącznie 1245 funtów. Wygrał on osiem z dziewięciu zawodów zgłoszonych w kategorii kobiet w ciągu ostatnich czterech lat, powiedział ICONS.

Silverberg zakpił z dyskryminacyjnej polityki [Kanadyjskiego Związku Trójboju Siłowego]”, która pozwala zawodnikom rejestrować się na wydarzenia zgodnie z ich „tożsamością i ekspresją płciową, a nie z płcią biologiczną”. Polityka transpłciowa CPU stanowi, że osoba „powinna mieć możliwość uczestniczenia w zawodach płci, z którą się identyfikuje, i nie podlegać wymogom dotyczącym ujawniania danych osobowych poza tymi wymaganymi od sportowców cispłciowych”. Równocześnie stwierdza: „Nie powinno być też żadnego wymogu terapii hormonalnej ani zabiegu chirurgicznego”.

Jednak polityka związku dotycząca rejestracji zawodów stanowi, że „wydany przez rząd dokument tożsamości ze zdjęciem zawodnika (z wyłączeniem zawodników młodzieżowych) musi zostać zweryfikowany podczas ważenia lub kontroli sprzętu, w tym data i miejsce urodzenia oraz płeć na wszystkich zawodach”.

Nie jest jasne, czy Silverberg przedstawił wydany przez rząd dokument tożsamości identyfikujący go jako kobietę i czy został do tego zobowiązany. Tak czy inaczej, według ICONS, „to, na co Avi tak wyraźnie wskazuje, to to, że zasady zezwalające mężczyznom na dostęp do sportów kobiecych całkowicie usuwają wszelką uczciwość w zawodach kobiet”.

„Nie ma znaczenia, jak Avi wyraża siebie lub postrzega siebie. Najwyraźniej nie pasuje do sportu kobiet, podobnie jak żaden inny mężczyzna, niezależnie od motywacji do udziału”.

Silverberg, który jest także trenerem online i felietonistą zajmującym się trójbojem siłowym, nie odniósł się bezpośrednio do konkurencji. Z kolei Andres opublikował serię długich odpowiedzi wideo, nazywając go „tchórzem i bigotem” ze „złośliwymi zamiarami”.

/New York Post/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!