Wiadomości

Zachodniopomorskie: Rekonstrukcja części wielkiej budowli sprzed 7 tys. lat na potrzeby filmu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Fragment monumentalnej budowli sprzed 7 tys. lat o średnicy 110 m, składającej się z czterech dookolnych rowów i palisad, zrekonstruowano niedaleko miejsca odkrycia w Nowym Objezierzu (Zachodniopomorskie) na potrzeby filmu dokumentalnego. Jego premierę zaplanowano na późną jesień lub zimę.

Pozostałości po obiekcie – określanym przez archeologów jako rondel – badane są w Nowym Objezierzu od 2017 r. Według naukowców tego typu budowle dla lokalnych społeczności miały szczególne znaczenie. Przeznaczenie konstrukcji nie jest jednak do końca jasne. Jak przypuszczają badacze, pełniły funkcje miejsca kultu, a jednocześnie forum spotkań lokalnych społeczności. Naukowcy zwracają też uwagę na ich możliwe wykorzystanie do obserwacji astronomicznych.

Na pomysł stworzenia filmu na temat tego znaleziska archeologicznego wpadł Krzysztof Paluszyński, który otrzymał na ten projekt dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Konsultantami naukowymi produkcji są archeolodzy: prof. Lech Czerniak z Instytutu Archeologii i Etnologii Uniwersytetu Gdańskiego i prof. Jacek Wierzbicki z Wydziału Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W filmie wystąpi m.in. badaczka rondela – dr Agnieszka Matuszewska z Uniwersytetu Szczecińskiego.

Jak przekazał Nauce w Polsce Paluszyński, zdjęcia do produkcji zatytułowanej “Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” rozpoczęły się na przełomie zimy i wiosny br. i potrwają maksymalnie do końca sierpnia. “Epizodystów, statystów (którzy wzięli udział w filmie – Nauka w Polsce) było około 30” – poinformował.

Na potrzeby filmu częściowo odbudowano fragment rondela. Jak przekazał Paluszyński, rekonstrukcja powstała kilkaset metrów od miejsca znalezienia reliktów budowli, ale tylko na potrzeby zdjęć do filmu i jak mówi Paluszyński “praktycznie” już jej tam nie ma.

“Odbudowaliśmy mały fragment tego rondela, tylko w części” – podkreślił. Wykorzystując drewniane pale, odbudowano m.in. bramę i część palisady – po 10 m z każdej z jej stron.

Oprócz scen ukazujących życie ówczesnych ludzi, w filmie znajdzie się też animacja trójwymiarowa. “Na potrzeby filmu wygenerujemy 2-3 minutowy fragment ówczesnego świata. (…) Pokażemy rondel i otoczenie tego rondela – długie domy (to w nich mieszkali jego budowniczowie – Nauka w Polsce)” – powiedział Paluszyński. Inna animacja pokaże sposób budowy pradziejowych domów i rondela. Animacje są konsultowane naukowo z ekspertami. Paluszyński zapewnił, że będą nie tylko atrakcyjnie wizualnie, ale i zgodnie z wiedzą naukową.

Premierę filmu zaplanowano na późną jesień lub zimę. Film będzie można zobaczyć m.in. na Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Krakowie, a później w TVP Historia, TVP Dokument, Kino Polska. Szczegółowe informacje na temat filmu znajdują się na stronie: http://rondelewielkazagadka.pl/.

Rondel odkryty w Nowym Objezierzu, który powstał przed 4800 r. p.n.e. to konstrukcja o średnicy 110 m. Składała się z czterech dookolnych rowów z centralną częścią, która była osłonięta przez trzy palisady. Do wnętrza prowadziły trzy bramy. Badacze ustalili, że funkcjonowała przez około 200-250 lat.

Budowla położona jest w najwyższym punkcie w okolicy, gdzie dziś znajduje się pole uprawne. Zdaniem naukowców musiała być widoczna już z daleka, a z budowli roztaczał się widok na okolicę.

Zagadkowy jest fakt, że rondele funkcjonowały na dość ograniczonym obszarze (Węgry, Austria, Czechy, Słowacja, Niemcy i Polska) i w stosunkowo krótkim czasie, między 4850–4600 p.n.e. “W sumie w Europie odkryto ich ponad 180. W 2014 roku w Polsce rozpoznane były tylko trzy tego typu konstrukcje, teraz jest już ich osiem” – czytamy na stronie internetowej na temat filmu.

Nauka w Polsce – PAP
Szymon Zdziebłowski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!