Sankcje dotkną byłego prezydenta Rosji.
Wiadomości

Zacharowa „martwi się” o los zachodnich obywateli na Ukrainie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Zachód nie dba o obywateli, którzy powinni wiedzieć, jaki los czeka ich podczas służby po stronie Ukrainy – stwierdziła rzeczniczka rosyjskiego MSZ. Maria Zacharowa zadała też sekretarzowi generalnemu NATO pytanie.

Niemcy zdecydowały się wysłać czołgi Leopard 2 do Ukrainy i zezwolić na ich reeksport z krajów partnerskich. Decyzja Niemiec spotkała się z entuzjastyczną reakcją Zachodu. Wzbudziła też poważne obawy Moskwy. Rosyjski ambasador w Berlinie stwierdził, że doprowadzi to do niebezpiecznej eskalacji. Dzień później przeprowadzono ostrzał rakietowy w odpowiedzi na militarną pomoc dla pogrążonego w wojnie kraju.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ wróciła do ubiegłotygodniowego spotkania w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein, gdzie miały zapaść kluczowe decyzje ws. dalszego wspierania Ukrainy. Maria Zacharowa powiedziała w piątek, że niedawna narada ministrów obrony państw NATO potwierdziła determinację Zachodu do dalszej eskalacji konfliktu.

– Grupa kontaktowa ds. obrony Ukrainy odbyła swoje ósme spotkanie w amerykańskiej bazie wojskowej w niemieckim Ramstein 20 stycznia. Jego wynik jest jednoznacznym świadectwem całkowitej nieodpowiedzialności Zachodu i determinacji do dalszej eskalacji konfliktu. Państwa członkowskie NATO powtórzyły, że zwiększą dostawy zaawansowanej ciężkiej broni ofensywnej dla Kijowa – przypomniała na konferencji prasowej.

Jej zdaniem, państwa NATO nie dbają o nikogo w Ukrainie, nawet o własnych obywateli. – Czołgi same się nie poruszają. Trzeba nimi nie tylko pokierować, ale także konserwować, zwłaszcza te, które nigdy nie były w służbie w Ukrainie. Mogę powiedzieć tak: ci obywatele, którzy pójdą w ramach tych właśnie batalionów, brygad, powinni wiedzieć o losie, jaki zgotowały im ich rządy. Zachód trzyma ich jak mięso armatnie – oceniła Zacharowa.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ odniosła się też do wypowiedzi sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga, który stwierdził, że NATO nie zamierza stać się stroną konfliktu. – Mam takie pytanie do Stoltenberga. Czy naprawdę wierzycie, że po wysłaniu czołgów, nadal nie jesteście stroną konfliktu? Kim więc jesteście? — pytała Zacharowa.

/wprost.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!