Wiadomości

Zabezpieczenie tropów dinozaurów w radomskich lasach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dobiega końca zabezpieczenie tropów dinozaurów w rezerwacie przyrody Gagaty Sołtykowskie w radomskim Nadleśnictwie Stąporków. Są to tropy sprzed około 200 mln lat – informują Lasy Państwowe na swojej stronie na Facebooku.

Dobiega końca zabezpieczenie tropów dinozaurów w rezerwacie przyrody Gagaty Sołtykowskie w radomskim Nadleśnictwo Stąporków. Prace ochronne były konieczne dla zachowania unikatowych walorów paleontologicznych tego terenu.

Działania ochronne trwały od końca września i zostały wykonane przez specjalistyczną firmę na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Kielcach pod ścisłym nadzorem naukowym i konserwatorskim we współpracy z leśnikami.

Tropy dinozaurów pochodzą sprzed około 200 milionów lat‼️ Zostały pozostawione w dolinie jurajskiej rzeki przez wiele osobników i to różnych gatunków. Najważniejsze z nich znajdują się pod drewnianym zadaszeniem, w ten sposób zostały zabezpieczone przed zniszczeniem przez warunki atmosferyczne i ludzi.

Oprócz tropów dinozaurów w rezerwacie dostrzec można profil środowisk sedymentacyjnych utworów rzeczno-jeziornych dolnej Jury, a w nim skamieniałe ślady roślin, skamieniałe jamki pozostawione przez małże słodkowodne i szczątki owadów, głównie chrząszczy i muszloraczków słodkowodnych.

Jednocześnie takie ich wyeksponowanie pozwala na udostępnienie dla edukacji. Było ich na tyle dużo, że wykonano mapę szlaków tropów dinozaurów, można ją obejrzeć na tablicy w rezerwacie.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!