Wiadomości

Za kilka dni w Polsce pojawi się pierwsza w Polsce sieć 5G

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Za kilka dni w Polsce pojawi się pierwsza w Polsce sieć 5G. Zasięgiem zostaną objęci mieszkańcy siedmiu polskich miast, poprzez 100 nadajników. Wokół tej nowej generacji sieci pojawia się masa fake newsów i rzeka dezinformacji – informuje portal TVP Info.

– Służby państwowe na bieżąco monitorują działania mające na celu podsycanie emocji społecznych i szerzenie dezinformacji, również tej dotyczącej technologii 5G – stwierdził w rozmowie z portalem tvp.info rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„5G to skrót oznaczający piątą generację sieci komórkowej. O ile pod względem potencjalnych zastosowań i korzyści dla gospodarki sieć 5G może okazać się rewolucyjna, o tyle pod względem budowy sieci jest to ewolucja już znanych rozwiązań. Dlatego rozwój sieci 5G będzie stopniowy i w dużej mierze będą ją tworzyć urządzenia, które już funkcjonują w standardzie 4G/LTE czy nawet 3G” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Cyfryzacji.

Technologia 5G zapewni klientom sieci prędkość na poziomie do 600 Mb/s. Do łączności będą wykorzystywane nowe pasma częstotliwości. Oprócz tych, które już teraz służą komunikacji w standardach 2G, 3G i 4G/LTE, na potrzeby telekomunikacji zostaną użyte częstotliwości 700 MHz, 3,4-3,8 GHz oraz 26 GHz. Usprawnienia obejmą też wprowadzenie mniejszych nadajników, zmiany w budowie anten czy inny sposób funkcjonowania oprogramowania obsługującego sieć. Stanisław Żaryn odniósł się do doniesień dotyczących zagrożeń, jakie ma nieść ze sobą technologia 5G.

– Duża część takich przekazów dotyczy powiązania koronawirusa z technologią 5G. Sugeruje się, choć brak na to dowodów, że rozprzestrzenianie się koronawirusa jest związane z rozwojem technologii 5G. Takie treści w Polsce są rozpowszechniane m.in. przez ośrodki i podmioty wspierające rosyjskie przekazy propagandowe. Analogiczne działania informacyjne były prowadzone także w innych państwach – stwierdził Stanisław Żaryn.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!