Gospodarka Wiadomości

Z Warszawy do Białegostoku poniżej 2 godzin?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały w piątek umowę kredytową z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym na dwa odcinki Rail Baltica zatwierdzone do realizacji w ramach instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) na lata 2014-2020. Łączna wartość inwestycji wynosi ponad 2,7 mld zł. EBI udzielił PKP PLK kredytu w wysokości 175 mln euro na modernizację ponad 100 km linii kolejowej.

 

Międzynarodowa trasa kolejowa E75 Rail Baltica jest częścią pierwszego transeuropejskiego korytarza transportowego z Berlina do Helsinek przez Warszawę, Kowno, Rygę i Tallin. Od Warszawy linia ta biegnie przez Białystok, Ełk, Suwałki do granicy z Litwą w Trakiszkach. W Polsce to łącznie 341 km.

 

W ramach prac na odcinku Sadowne – Czyżew i Czyżew – Białystok zmodernizowanych będzie 106 km linii kolejowej. Wybudowany zostanie nowy tor na moście nad rzeką Bug, dodatkowy tor na odcinku Prostyń Bug – Małkinia. Jak wskazano w informacji prasowej, „wyeliminuje to jedyny odcinek jednotorowy pomiędzy Warszawą i Białymstokiem i cała linia pomiędzy miastami będzie dwutorowa”.

 

Dzięki modernizacji wszystkich odcinków linii z Warszawy do Białegostoku Rail Baltica, pociągi pojadą z prędkością 160 km/h, co skróci czas podróży na trasie Warszawa – Białystok z 2 godz. 26 minut do poniżej 2 godz. Prace pozwolą na zwiększenie liczby połączeń, poprawią bezpieczeństwo oraz zwiększą komfort podróżowania – pasażerowie zyskają nowoczesne perony z czytelną informacją i udogodnieniami dla osób o ograniczonej mobilności. Pasażerowie zyskają także 16 wyremontowanych, komfortowych przystanków i stacji.

 

/wgospodarce.pl/

Dziękujemy za pomoc prawną Kancelarii Prawnej Litwin: https://kancelaria-litwin.pl

Stanisław Michalkiewicz! Stanisław Krajski! Ewa Kurek! Radosław Sikora i inni autorzy w Nowym numerze Magna Polonia! Sprawdź już teraz!! Kupując wpierasz wolne media!

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!