Wiadomości

Z Polski wydalono pięć osób podejrzewanych o powiązania z terrorystami

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Na mocy przepisów o działaniach antyterrorystycznych uchwalonych przez Sejm w czerwcu 2016 r. wydalono z Polski pięć osób – powiedział rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych, Stanisław Żaryn.

– Osoby te były podejrzewane o związki z działalnością terrorystyczną mogącą stanowić zagrożenie dla naszego kraju – wyjaśnił rzecznik ministra Mariusza Kamińskiego.

Jak zapewnił, priorytetem dla Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego pozostaje walka z zagrożeniem terrorystycznym. ABW prowadzi bieżącą współpracę z partnerami z innych krajów aktywnie wspierając działania przeciw terroryzmowi w Europie i w innych zakątkach świata.

– Agencja otrzymuje informacje od współpracujących z nami służb oraz zbiera i weryfikuje wszelkie własne sygnały dotyczące potencjalnych zagrożeń terrorystycznych – podkreślił Żaryn.

Dodał, że funkcjonariusze ABW odpowiedzialni za zwalczanie terroryzmu wykorzystując przewidziane prawem metody i środki pracy operacyjnej, analitycznej i śledczej na bieżąco prowadzą rozpoznanie osób i grup ocenianych jako środowiska podwyższonego ryzyka terrorystycznego. 

– Wobec osób związanych z działalnością mającą na celu propagowanie treści ekstremistycznych, nawoływanie do nienawiści, szeroko pojęte wsparcie logistyczne dla organizacji terrorystycznych i podejrzewanych o udział w działaniach takich organizacji w ostatnim czasie realizowano czynności procesowe – podał rzecznik. 

Podkreślił, że ABW realizując swoje ustawowe obowiązki obserwuje obecność w naszym kraju osób, które deklarują przywiązanie do radykalnego islamu. – Ludzie ci często wskazują, że wyjątkowo bliska jest im ideologia państwa islamskiego lub innych organizacji terrorystycznych – powiedział.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!