Polska Wiadomości

Z okazji stulecia polskiej niepodległości w Wojkowie ma powstać 100-metrowy krzyż

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal kresy.pl krzyż ma powstać w miejscowości Wojków, na terenie województwa łódzkiego. Budowa ma się zacząć w tym roku, a projekt ma zostać sfinansowany z datków.

Portal onet.pl poinformował, że krzyż będzie niemal trzy razy wyższy niż słynny pomnik Chrystusa ze Świebodzina. Krzyż w miejscowości Wojków, jest wspólną inicjatywą miejscowego proboszcza oraz burmistrza Błaszek Karola Rajewskiego.

Krzyż ma być częścią upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Wszystko miało zacząć się od pomysłu miejscowego proboszcza. Kiedy do mnie zadzwonił i powiedział o stumetrowym krzyżu, po prostu, mówiąc kolokwialnie, opadła mi szczęka – powiedział burmistrz Błaszek Karol Rajewski. A chwilę potem pomyślałem: to jest to! I tak to wszystko ruszyło. Bo pierwotnie, żeby uczcić stulecie odzyskania niepodległości, planowaliśmy odnowić zniszczoną przez hitlerowców płaskorzeźbę z Józefem Piłsudskim. Ale potem pomyślałem, że Piłsudski był tylko jeden, a krzyż będzie dla wszystkich. I tak już zostało – zaznaczył.

Burmistrz podkreśla, że krzyż ma łączyć: On ma Polaków zjednoczyć, uczcić stulecie niepodległości, a dla niewierzących ma być fajną atrakcją turystyczną. W końcu najwyższy taki monument w Polsce to jest coś! Słynny pomnik Jezusa ze Świebodzina będzie niemal trzy razy niższy.

Stumetrowy krzyż ma „wyrastać” z amfiteatru a w najbliższym sąsiedztwie ma zostać zbudowany ośrodek rekreacyjny, wzorowany na średniowiecznej wiosce. Chcielibyśmy wspólnie z proboszczem, by korzystały z niego głównie osoby niepełnosprawne, poza tym, „zielone szkoły” oraz turyści – tłumaczy burmistrz Rajewski.

Dodaje: Wokół tego naszego krzyża chcielibyśmy w przyszłości zorganizować też jakieś spotkania młodzieży, taką „mini Lednicę”. Środki na budowę tego ośrodka idą od czterech gmin, więc wszyscy będziemy mogli później z tego korzystać. I ten ośrodek „pod krzyżem” może stać się wielką atrakcją turystyczną.

Czy myślicie, że psotawienie krzyża jest dobrym pomysłem?? Piszcze w komentarzach.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!