Wiadomości

Z metalowymi prętami i kamieniami do Europy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Ok. 1,1 tys. migrantów podjęło w niedzielę próbę sforsowania granicy hiszpańsko-marokańskiej, aby dostać się do Ceuty, hiszpańskiej enklawy w Afryce Północnej. W starciach, do których doszło, jeden policjant stracił oko. Dwóch rannych migrantów jest w szpitalu.

 

Jak poinformowała prefektura Ceuty, większość migrantów, którzy próbowali wtargnąć na terytorium Hiszpanii, pochodziła z krajów Afryki subsaharyjskiej. Według cytowanego przez AFP komunikatu, próbowali oni pokonać ogrodzenie sześciometrowej wysokości, wyposażone w rozbudowany system monitoringu, „w sposób niezwykle brutalny i zorganizowany”. Doszło do tego ok. godz. 4 nad ranem.

 

Żaden z migrantów nie zdołał przedostać się na drugą stronę podwójnego ogrodzenia z metalowej siatki, poza dwoma migrantami, którzy zostali poważnie ranni i przewiezieni do szpitala w Ceucie.

 

 

Setka migrantów zdołała wspiąć się na zewnętrzne ogrodzenie i pozostała tam przez kilka godzin. AFP pisze, że migranci atakowali interweniujące marokańskie siły bezpieczeństwa oraz hiszpańskich policjantów metalowymi prętami i dużymi kamieniami, mieli także nożyce do cięcia siatki.

 

Rannych zostało pięciu funkcjonariuszy po stronie Hiszpanii, z których jeden stracił oko, i ok. 50 funkcjonariuszy marokańskich. Do poważnych prób forsowania marokańsko-hiszpańskiej granicy w Ceucie dochodzi średnio raz na kwartał.

 

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!