Wiadomości

XX Powszechny Zjazd Historyków Polskich od środy w Lublinie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polityka pamięci, edukacja historyczna, działalność muzeów historycznych – to niektóre zagadnienia obrad XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich, który rozpocznie się w środę w Lublinie. Ma w nim uczestniczyć około tysiąca historyków z Polski i zagranicy.

Prezydent Andrzej Duda, który objął Zjazd patronatem narodowym, weźmie udział w pierwszym dniu obrad.

Zjazd historyków w Lublinie potrwa trzy dni. “To będzie najważniejsze wydarzenie historyczne. Swój udział potwierdziło ponad 900 osób” – poinformował przewodniczący komitetu organizacyjnego zjazdu prof. Jan Pomorski.

Hasłem wiodącym tegorocznego zjazdu jest “Wielka zmiana – historia wobec wyzwań”. Według Pomorskiego historia jako nauka stoi dziś przez wielkimi wyzwaniami. “Zmieniło się nasze otoczenie. Dziś większość źródeł historycznych jest zdigitalizowanych, pojawiła się więc e-historia. Dzisiaj każdy może umieszczać swoją własną historię i własne wersje w internecie i mamy mnóstwo portali historycznych, na których ta historia jest mocno spluralizowana. To ogromne wyzwanie dla akademii, która musi nauczyć się z tym sobie radzić” – mówił Pomorski dziennikarzom.

Organizatorzy zjazdu zaplanowali kilka paneli dyskusyjnych i obrady w sekcjach tematycznych. W panelu poświęconym dziedzictwu Unii Lubelskiej dyskutować będą wybitni historycy – Norman Davies (Wielka Brytania), Hubert Łaszkiewicz (Polska), Jurate Kiaupiene (Litwa), Hienadź Sahanowicz (Białoruś), Jarosław Hrycak (Ukraina), Robert Frost (Wielka Brytania), Daniel Beauvois (Francja).

Uczestnicy Zjazdu będą też rozmawiać m.in. o historii Polski widzianej z perspektywy kobiet, ich udziału i wpływu na historię, o historiografii polskiej w ciągu ostatnich 50 lat, o dydaktyce historii i pamięci w edukacji historycznej, o procesach transformacji ustrojowej w Europie Środkowo- Wschodniej.

Osobny panel dyskusyjny poświęcony będzie działalności muzeów historycznych. “To, co się wydarzyło w ciągu ostatnich lat, to prawdziwa rewolucja w tym, jak można opowiadać historię przy użyciu nowoczesnych środków. Muzea historyczne odwiedziło w ubiegłym roku 2,5 mln osób. Chcemy mówić o tym, jakie jest znaczenie tej nowej formy przedstawiania” – powiedział Pomorski.

Zaplanowano także dyskusję pod hasłem “Jakiej historii Polacy potrzebują?” poświęconą m.in polityce pamięci historycznej.

“Chodzi nam o to, aby dyskutować o fundamentalnych pytaniach, jakie przed nami stoją” – zaznaczył Pomorski.

W programie Zjazdu, oprócz obrad i dyskusji, zaplanowano wiele imprez towarzyszących. Będą to m.in. Targi Książki Historycznej, na których zaprezentuje się ponad 40 wydawców oraz Przegląd Filmu Historycznego, w czasie którego pokazany zostanie m.in. film “Obywatel Jones” w reż. Agnieszki Holland. Odbędzie się też Turniej Planszowych Gier Historycznych, a na błoniach wokół stadionu Arena Lublin urządzona zostanie historyczna wioska antyczna, gdzie można będzie zobaczyć m.in. rzymskich legionistów, targ niewolników, czy poznać życie codzienne ówczesnych kobiet.

Na zakończenie zjazdu, w piątek wieczorem, na stadionie Arena Lublin odbędzie się wielkie widowisko historyczne “Bogowie Wojny”. Weźmie w nim udział ponad 200 aktorów z grup rekonstrukcji historycznej. Podczas spektaklu pokazane zostaną walki legionów rzymskich z wojownikami germańskimi, walki gladiatorów podczas rzymskich igrzysk a także średniowieczne turnieje rycerskie.

Nauka w Polsce – PAP
Autorka: Renata Chrzanowska
Fot. lubelskie.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!