Wiadomości

Wzrosną rachunki za prąd. Są nowe stawki opłaty mocowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Urząd Regulacji Energetyki podał nowe stawki opłaty mocowej, które będą obowiązywały od 2022 roku. Wyniosą od 2,37 do 13,25 zł netto za miesiąc. To oznacza, że do naszych rachunków – które i tak prawdopodobnie pójdą w górę – dorzucimy kolejnych kilka złotych.

Od przyszłego roku najmniejsze gospodarstwa, które zużywają do 500 kWh rocznie – zapłacą 2,37 zł miesięcznie netto, te większe – zużywające od 500 kWh do 1,2 MWh rocznie – 5,68 zł.

9,46 zł wyniesie opłata dla gospodarstw ze zużyciem na poziomie 1,2 – 2,8 MWh, a 13,25 zł dla tych, którzy zużywają ponad 2,8 MWh rocznie.

To przełoży się na – nieznaczne, ale jednak – podwyżki za energię. W porównaniu z poprzednimi stawkami – gospodarstwa dopłacą od 50 groszy do 2,79 zł netto miesięcznie – w zależności od zużycia. Opłata mocowa to jedna z wielu składników finalnej ceny za 1kWh prądu.

Płacimy ją od stycznia 2021 r. i według ustawodawcy – ma zagwarantować gotowość do zabezpieczenia ciągłości w dostawach energii i nie dopuścić do tzw. blackoutu, czyli nagłej i niespodziewanej awarii systemu elektroenergetycznego.

W przyszłym roku za energię zapłacimy prawdopodobnie o wiele więcej. Na przykład – państwowy koncern energetyczny Enea chce podwyżki taryfy na energię dla gospodarstw domowych o 40 proc.

Informując o tym, prezes spółki Paweł Szczeszek zaznaczył, że jeśli taryfa faktycznie o tyle wzrośnie, to rachunek za prąd będzie wyższy o 20 procent.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!