Wiadomości

Wywiad USA: Rosja może uderzyć na Ukrainę z dziewięciu kierunków

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykański wywiad uważa, że Rosja rozważa 9 możliwych opcji inwazji wojskowej, w tym zdobycie Kijowa w ciągu dwóch dni.

Według ekspertów z Agencji Obrony i Wywiadu USA Rosja może nacierać w dziewięciu kierunkach w ramach inwazji na pełną skalę. Według amerykańskiego wywiadu Rosja w pełni przygotowała do ataku 100 batalionowych grup taktycznych, z których każda liczy od 800 do 900 żołnierzy. Ponadto według nich prezydent Rosji Władimir Putin wysłał sześć z siedmiu jednostek rosyjskich sił specjalnych, z których każda liczy od 200 do 300 żołnierzy.

Wywiad uważa, że ​​istnieją dwa poważne scenariusze, które celem będzie okrążenie sił ukraińskich – jednostki wojskowe nacierają jednocześnie z różnych kierunków, by otoczyć siły ukraińskie w tzw. „kotłach”.

Według jednego z tych dwóch scenariuszy Rosja zamierza zająć cały Lewy Brzeg, gdzie znajduje się połowa personelu Sił Zbrojnych Ukrainy, w tym jednostki najbardziej wyspecjalizowane. Rosyjskie czołgi i formacje zmechanizowane ruszą w kierunku Dniepru, otaczając Połtawę i Charków. Bezpośrednio z tymczasowo okupowanych terytoriów Donbasu siły piechoty przemieszczają się trzema trasami, blokując dostęp do wybrzeża Morza Azowskiego. Według amerykańskiego wywiadu z Krymu wystartują wojskowe śmigłowce, które wesprą siły piechoty nalotami. Rosjanie mają możliwość lądowania z morza i powietrza na wybrzeżu Morza Czarnego w pobliżu Odessy, by stworzyć „korytarz” drogą lądową do czasowo okupowanego terytorium Mołdawii wzdłuż Dniestru, gdzie znajduje się również rosyjski kontyngent wojskowy.

Rozważany jest też inny kierunek ofensywy – od strony północnej, od granicy obwodu czernihowskiego z Rosją i od granicy białorusko-ukraińskiej. W tej ofensywie rosyjskie grupy przesuną się na południe do Żytomierza i na południowy wschód do Kijowa, aby otoczyć te miasta. Według Amerykanów w ataku wykorzystana zostanie artyleria naziemna, cyberataki oraz jednostki naziemne.

Ze względu na dobry stan dróg w tych regionach wywiad amerykański przewiduje, że rosyjskie czołgi mogą dotrzeć do Kijowa w mniej niż dwa dni. Rosyjska armia rozmieściła na Białorusi dwa dywizjony przeciwlotniczych systemów rakietowych S-400 Triumph, które pozwolą jej kontrolować przestrzeń powietrzną i zestrzeliwać ukraińskie samoloty.

Według nich Rosjanie zamierzają w tym ataku przeprowadzić nocą ostrzał artyleryjski, w tym z użyciem rakiet balistycznych średniego zasięgu. Ich celem będą składy amunicji, systemy obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej, wojskowe stacje łączności i inna infrastruktura krytyczna Sił Zbrojnych.

Rosja planuje pozbawić ukraińską armię zdolności do obrony w pierwszych godzinach ofensywy poprzez cyberataki, zwłaszcza na elektrownie, tak aby wojska w różnych częściach kraju utraciły zdolność komunikowania się ze sobą. Równolegle z atakami cyfrowymi wojska inżynieryjne i jednostki piechoty będą miały za zadanie dokonanie podziału jednostek armii ukraińskiej oraz zajęcie mostów i przepraw.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!