Wiadomości

Wystawy roślin mięsożernych i kwitnących piwonii w Łodzi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Kilkadziesiąt gatunków i odmian roślin mięsożernych, w tym: kapturnic, tłustoszy, muchołówek, rosiczek i dzbaneczników będzie można oglądać od piątku w Palmiarni w Łodzi. Z kolei od soboty Ogród Botaniczny zaprasza do obejrzenia kwitnącej kolekcji piwonii.

O wydarzeniach poinformowała PAP rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Miejskich w Łodzi Maria Kaczmarska.

Jak wyjaśniła, od piątku – w jednym z pawilonów Palmiarni – prezentowanych będzie kilkadziesiąt gatunków i odmian roślin mięsożernych, w tym: kapturnic, tłustoszy, muchołówek, rosiczek i dzbaneczników. Rośliny pochodzą ze zbiorów Ogrodu Botanicznego w Łodzi oraz od prywatnych kolekcjonerów.

“Oryginalnie zbudowane muchołówki, połyskujące w słońcu rosiczki, smukłe kapturnice i mięsiste tłustosze przyciągają uwagę nie tylko swym wyglądem. Najbardziej niezwykłą ich cechą, wyróżniającą je spośród innych roślin, jest umiejętność wabienia, chwytania i trawienia zwierząt – głównie niewielkich owadów” – mówi Kaczmarska.

Zwraca uwagę, że wśród ofiar tych roślin oprócz owadów i ich larw, trafiają się inne drobne zwierzęta: małe ślimaki, rozwielitki, oczliki, pająki i roztocza.

“Rośliny mięsożerne to swoiste drapieżniki. Stanowią fenomen w świecie roślin, gdyż są zdolne zarówno do fotosyntezy, jak i do bezpośredniego pobierania pokarmu zwierzęcego. Są nieruchome, pozornie bezbronne, a jednak atakują i zabijają bardzo ruchliwe zwierzęta. Przybierają często niezwykłe formy, wabią ofiary jaskrawymi barwami lub obietnicą nektaru, a chwytają je za pomocą pułapek” – podkreśla.

Wystawie towarzyszyć będą warsztaty, prelekcje, a także kiermasz roślin mięsożernych. Początkujący kolekcjonerzy będą mogli uzyskać informacje jak pielęgnować te rośliny w domu.

Ekspozycja czynna będzie do 16 czerwca.

Z kolei od soboty 8 czerwca Ogród Botaniczny w Łodzi zaprasza do obejrzenia kwitnącej kolekcji piwonii. Większość prezentowanych w kolekcji roślin to ogrodowe formy – cztery odmiany piwonii lekarskiej, ponad 50 odmian piwonii chińskiej, w tym kilka odmian polskich.

Kaczmarska wyjaśnia, że piwonie występują głównie w Europie i Azji, obecnie wyróżnia się ok. 40 gatunków i ponad 3 tys. odmian o tradycyjnych, ale też i coraz bardziej niespotykanych kolorach oraz kształtach kwiatów.

Zwraca ona uwagę, że w kolekcji Ogrodu Botanicznego są odmiany w kolorach od białego, poprzez różne odcienie różu po ciemnowiśniowe oraz o kwiatach pełnych, a także piwonie o rzadko spotykanych kolorach kwiatów np. koralowo-pomarańczowe. Osiem odmian piwonii chińskiej wyhodowano jeszcze w XIX w.

“Wśród odmian piwonii chińskiej prezentujemy też dziewięć polskich odmian wyselekcjonowanych przez zespół hodowców nieżyjącego już prof. Stanisława Wóycickiego z SGGW w Warszawie – +Ewelina+, +Ursyn Niemcewicz+, +Władysława+, +Prof. Wóycicki+, +Jadwiga+, +Hania+, +Ursynów+, +Krystyna+ i +Barbara+” – informuje Kaczmarska.

Piwonie gatunkowe zostały posadzone na terenie kolekcji dwa lata temu. W jej ramach prezentowanych jest 10 gatunków botanicznych piwonii bylinowych, posadzonych zarówno na oddzielnych rabatach, jak i na dużej rabacie w kształcie fizycznej mapy świata – zgodnie z ich naturalnym występowaniem.

“Są to gatunki azjatyckie i europejskie, rosnące naturalnie w świetlistych lasach, wśród roślinności stepowej lub na górskich murawach” – wyjaśniła.

Podczas pełni kwitnienia piwonii – w sobotę 8 czerwca i niedzielę 9 czerwca – kolekcję piwonii będzie można zwiedzać z przewodnikiem. Zwiedzający dowiedzą się m.in. od kiedy piwonie są uprawiane, poznają gatunki piwonii, poszczególne ich odmiany, typy kwiatów, a także tajniki ich uprawy.

Nauka w Polsce – PAP
autor: Jacek Walczak
foto: RegioDom.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!