Felietony

Wystawa o dokonaniach polskich archeologów w Muzeum Egipskim w Kairze

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Najważniejsze dokonania polskich misji archeologicznych w Egipcie prezentuje wystawa „60 lat Stacji Badawczej w Kairze”, którą do 15 grudnia br. można oglądać w Muzeum Egipskim w Kairze.

Trójwymiarowy model amfiteatru odkrytego przez Polaków w Aleksandrii i plansze poświęcone polskim misjom badawczym działającym w Egipcie prezentowane są na ekspozycji w Muzeum Egipskim w Kairze – poinformowało Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.

Pretekstem do zorganizowania wystawy jest jubileusz 60-lecia Stacji Badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) UW w Kairze. Prof. Kazimierz Michałowski utworzył ją 19 stycznia 1959. Ekspozycja jest zwieńczeniem obchodów tej rocznicy.

Ekspozycja przedstawia najważniejsze dokonania polskich misji archeologicznych, nie tylko z UW, lecz także współpracujących instytucji, które również miały swój udział w przygotowaniu wystawy – przede wszystkim Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu.

„Historia Stacji Badawczej CAŚ UW w Kairze to dziesiątki projektów i setki zaangażowanych w nie polskich archeologów, egiptologów, konserwatorów, architektów. Wielu z nich całą swoją karierę naukową związało z badaniami w Egipcie. Wielkie interdyscyplinarne przedsięwzięcia w Deir el-Bahari i Aleksandrii rozpoczęte przez profesora Michałowskiego w pierwszych latach działalności Stacji kontynuowane są do dziś, dostarczając wciąż nowej wiedzy o przeszłości Egiptu” – napisał w przedmowie do katalogu wystawy dyrektor CAŚ UW, dr Artur Obłuski.

Wystawa powstała we współpracy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW z Ministerstwem Starożytności Egiptu oraz Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Egipcie. Finansowana jest ze środków przyznanych przez polski resort nauki.

Stacja Badawcza CAŚ UW w Kairze jest najstarszą polską placówką naukową w rejonie Egiptu i Bliskiego Wschodu. Stacja koordynuje działania polskich misji archeologicznych, pełni również funkcję reprezentacyjną – promuje polską naukę i kulturę na arenie międzynarodowej. Projekty w ramach Stacji nie polegają jedynie na prowadzeniu wykopalisk. W wielu przypadkach kluczowe znaczenie ma konserwacja i udostępnienie zabytku zwiedzającym. Mimo wielu trudnych okresów – zmian ustrojowych zarówno w Polsce, jak i Egipcie – Stacja nigdy nie zawiesiła działalności.

PAP – Nauka w Polsce
Fot. S. Zdziebłowski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!