Wiadomości

Wyrzutnie Javelin trafią do terytorialsów, Herculesy wzmocnią zdolności bojowe WP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W Kielcach zainaugurowano XXVII edycję Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Można tam między innymi zobaczyć propozycję nowego Bojowego Wozu Piechoty „Borsuk”, który ma zastąpić w polskiej armii wysłużone BWP-1.

W Kielcach Huta Stalowa Wola S.A. prezentuje wspomnianego „Borsuka” z zaimplementowanym Zdalnie Sterowanym Systemem Wieżowym kalibru 30 mm. Prezentowana na targach wersja BWP pozytywnie przeszła testy statyczne i dynamiczne. Nowy wóz piechoty będzie pokonywać szerokie przeszkody wodne, a także ma działać w zróżnicowanych warunkach terenowych i klimatycznych. Ponadto pojazd będzie się charakteryzować dużą manewrowością oraz łatwością transportowania.

Przeznaczony do ochrony żołnierzy załogi i desantu przed ostrzałem z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych, ale także przygotowany do ochrony załogi przed wybuchami min i improwizowanych ładunków wybuchowych powstanie w kilku wersjach – od wersji pływającej do wersji ciężkiego pojazdu pancernego.

Kolejny interesujący produkt HSW S.A., który obejrzą zwiedzający podczas MSPO to moździerz samobieżny na podwoziu gąsienicowym kalibru 120 mm. Prezentowana wersja jest posadowiona na głęboko zmodernizowanym podwoziu, w którym producent zastosował nowoczesny układ hydropneumatycznego zawieszenia. Znana już publiczności wersja moździerza kołowego produkowanego w ramach projektu „Rak” służy w jednostkach wojsk artyleryjskich. Prezentowana tu najnowsza propozycja HSW S.A. przygotowana jest z myślą zarówno o krajowym, jak i o zagranicznych odbiorcach i uwzględnia światowe trendy w konstrukcji tego typu uzbrojenia. Tym samym HSW pokazuje, iż nie siedzi na laurach, lecz cały czas modernizuje i modyfikuje swój sprzęt, aby był jeszcze lepszy i odpowiadał współczesnym trendom. To również pokazuje gotowość HSW do rozpoczęcia produkcji wersji gąsienicowej modułu. Z kolei zastosowany w tej wersji moździerza samobieżnego automatyczny system wieżowy 120 mm jest znany, gdyż stanowi wyposażenie kompanijnych modułów ogniowych przyjętych na wyposażenie w SZ RP.

Trzecim produktem, który pokaże HSW S.A. będzie Pojazd Minowania Narzutowego Baobab w wersji z czterema miotaczami. To efekt prac nad projektem prowadzonym przez konsorcjum na czele z HSW S.A., które obecnie realizuje nieco unowocześnioną wersję Baobaba na zamówienie Inspektoratu Uzbrojenia. Wersja prezentowana podczas MSPO 2019 jest odpowiedzią na bardzo duże zainteresowanie tego typu systemem minowania na rynkach zagranicznych.

W lutym br. przeprowadzono promocyjne próby poligonowe dla zainteresowanych nim potencjalnych klientów. Docelowo ma powstać pojazd z sześcioma w pełni automatycznymi miotaczami sterowanymi z wnętrza pojazdu oraz z nowocześniejszym układem sterowania procesem minowania.

Szef MON Mariusz Błaszczak przy okazji otwarcia targów MSPO w Kielcach wziął udział w podpisaniu zapytań ofertowych dot. pozyskania przeciwpancernego systemu rakietowego FGM-148 Javelin oraz samolotów transportowych Lockheed C-130 Hercules. Wyrzutnie Javelin trafią na wyposażenie Wojsk Obrony Terytorialnej, a Herculesy wzmocnią zdolności bojowe WP – jak poinformował MON.

Wojsko miałoby otrzymać 60 wyrzutni i 180 pocisków Javelin wraz z pakietem szkoleniowym i logistycznym, a także pięć samolotów C-130H Hercules.

– Podpisaliśmy umowy z naszym partnerem amerykańskim w sprawie złożenia zapytania ofertowe go dotyczącego pocisków przeciwpancernych i wyrzutni Javelin. […] One nie mają zastępować Spike’ów. One mają uzupełniać zdolności Wojska Polskiego. Trafią do Wojsk Obrony Terytorialnej – mówił minister Mariusz Błaszczak.

– Druga umowa dotyczy zwiększenia wojskowej floty samolotów transportowej. Zwiększenia o pięć Herculesów. To są statki powietrzne młodsze od tych, których używa obecnie Wojsko Polskie, a więc wzmocnią jego możliwości bojowe. […] Teraz będziemy ustalali szczegóły i w krótkim czasie Herculesy trafią na wyposażenie SZ RP – dodał szef MON.

Podpisano też szerreg umów na dostawy sprzętu i uzbrojenia dla Wojska Polskiego. Część sprzętu trafi na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, to tam trafią pojazdy Rosomak w wersji dowodzenia.

/twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!