Wiadomości

Wyrok włoskiego sądu: Niemcy mają zapłacić za zbrodnię z 1943 roku

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Sąd w Sulmonie we włoskim regionie Abruzja nakazał rządowi Niemiec wypłatę odszkodowań tamtejszej gminie Roccaraso i rodzinom 128 ofiar hitlerowskiej masakry w listopadzie 1943 roku – podały w czwartek media.

Dziennik „La Repubblica” podkreśla na swojej stronie internetowej, że to „historyczny wyrok”, na mocy którego Niemcy jako „kraj – sukcesor Trzeciej Rzeszy” zostały uznane za winne masakry w lesie o nazwie Limmari w osadzie Pietransieri, gdzie w dniach od 16 do 21 listopada 1943 roku hitlerowcy zabili 128 cywilów.

Zgodnie z orzeczeniem sądu w Sulmonie Niemcy mają wypłacić 1,6 mln euro gminie Roccaraso, na terenie której doszło do egzekucji, oraz 5 mln euro spadkobiercom ofiar.

Sędzia napisała w orzeczeniu, że mieszkańcy okolicy padli ofiarami „zabójstw, zagłady, deportacji” i że celem dowództwa wojsk niemieckich było zwalczanie wśród ludności cywilnej „wszelkiego zagrożenia dla niemieckiej supremacji”. 

Satysfakcję z wyroku wyraził burmistrz Roccaraso Francesco Di Donato, który nazwał decyzję sędziów „odważną i wzorcową”.

Wiceburmistrz, adwokat Monica Oddis, występująca także w roli pełnomocnika rodzin, oświadczyła: „Odpowiedzialność za tę masakrę była zawsze oczywista, a dzisiaj ofiary i ich rodziny otrzymały prawo do odszkodowań”. Podkreśliła, że orzeczenie sądu wykracza poza aspekt ekonomiczny.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!