Wiadomości

Wyniki wyborów z 96% komisji wyborczych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Po podliczeniu głosów z prawie 96 proc. obwodowych komisji wyborczych (26166 na 27285) na pierwszym miejscu jest Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 46,01 proc. Koalicja Obywatelska straciła względem exit polls i na tę chwilę ma 37,8 proc. głosów. Trzecie miejsce zajmuje Wiosna z wynikiem 6,02 proc., czwarta Konfederacja zdobyła 4,55 proc. głosów. Na kolejnych pozycjach – KUKIZ’15 (3,7 proc.) i Lewica Razem (1,2 proc.).

Czytaj też:

Late poll 90 proc. – PiS o prawie 10 punktów procentowych przed Koalicją Europejską, Konfederacja tuż nad progiem

Wyniki te oznaczają, że mandaty w Parlamencie Europejskim uzyskają tylko trzy komitety – PiS, Koalicja Europejska i Wiosna. Pozostałe komitety, w tym Konfederacja, nie przekroczyły progu wyborczego.

Minister Jacek Sasin, przewodniczący Stałego Komitetu Rady Ministrów powiedział w poniedziałek, że w związku z wynikami niedzielnych wyborów do Parlamentu Europejskiego jest konieczna rekonstrukcja rządu. Gość radiowej Jedynki dodał, że stanie się to dość szybko.

– Wiele wskazuje na to, chociaż wyniki jeszcze nie są ostateczne, można powiedzieć już że część ministrów – co najmniej trzech ministrów i jeden wicepremier – zostało eurodeputowanymi. W związku z powyższym ta zmiana będzie zmianą konieczną – powiedział Sasin. Dodał, że decyzję podejmie premier, kiedy uzna, że to już jest ten moment. Wskazał, że tak wynika z przepisów o nie łączeniu funkcji z mandatem. – I to pewnie dosyć szybko nastąpi – dodał Sasin.

Pytany, czy rekonstrukcja obejmie także innych członków gabinetu niż ci, którzy się dostali do europarlamentu, Jacek Sasin mówił, że wkrótce wszystko będzie jasne. Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości nazwał historycznym.

/TVP Info, Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!