Wiadomości

Wyjątkowa wystawa z okazji wyjątkowego wydarzenia historii Polski

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Lipiec jest miesiącem urlopów dla tysięcy Polaków. W czasie tego wypoczynku warto zrobić chwilę przerwy i odwiedzić pobliskie muzea, będące na drodze wakacyjnych podróży. Pragniemy dziś zachęcić Państwa do odwiedzenia unikalnej w swojej tematyce wystawy poświęconej setnej rocznicy plebiscytu na Warmii, Mazurach i Powiślu z perspektywy Biskupca, której otwarcie miało miejsce 25 czerwca br. mieszczącej się w Domu Pracy Twórczej „Sorboma” w Biskupcu (39 km od Olsztyna i tyleż samo od Szczytna). Autorem wystawy jest Pan Piotr Łach, korzystający ze wsparcia burmistrza miasta, dyrektora Centrum Kultury, Turystyki i Sportu w Biskupcu oraz Pauliny Gołębiewskiej (członek Ruchu Narodowego) i Piotra Lisieckiego, lidera Ruchu Narodowego na Warmię i Mazury.

Kiedy Wojsko Polskie cofało się każdego dnia pod naporem Armii Czerwonej, na terenie Warmii, Mazur i Powiśla miał miejsce plebiscyt, poprzedzony licznymi aktami terroru, stosowanego przez bojówki niemieckie, mający przynieść odpowiedź na pytanie o przynależność tych ziem pomiędzy Polską a Niemcami. Pomimo porażki, idea walki o polskość nie umarła, lecz rozwijała się w powołanym Związku Polaków w Niemczech, który dbał o zachowanie polskiej kultury, tradycji i języka.

Wszystkich chętnych do zwiedzania wystawy prosimy o kontakt z pracownikiem informacji turystycznej w godzinach 9:00-18:00 pod numerem telefonu (89) 715-47-42.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!