Wiadomości

Wygrana separatystów w wyborach w Katalonii

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

>Wybory w Katalonii wygrali zwolennicy secesji, ale najwięcej głosów uzyskała przeciwna oderwaniu regionu od Hiszpanii partia Obywatelska (Ciudadanos), która może liczyć na 37 mandatów. Secesjoniści uzyskają łącznie 74 mandaty. Odnotowano rekordową frekwencję – 81.94%.

– To zwycięstwo republiki katalońskiej nad państwem hiszpańskim – powiedział po ogłoszeniu wyników wyborów przeprowadzonych w Katalonii Carles Puigdemont, były przewodniczący katalońskiego parlamentu, który przebywa w Belgii. – Ogłoszone wyniki nie podlegają dyskusji. Dzięki temu zyskaliśmy prawo do tego, żeby wysłuchano naszych racji – dodał. 

Po przeliczeniu głosów w czwartkowych przedterminowych wyborach do parlamentu Katalonii większość mandatów przypada partiom proniepodległościowym, opowiadającym się za odłączeniem regionu od Królestwa Hiszpanii. 

Po przeliczeniu 99,89 proc. głosów, o godzinie 1.35, w Katalonii podano, iż w wyborach udział wzięło 81.94 proc. czyli 4 360 843 uprawnionych do głosowania. 

Tym samym, ilość miejsc w parlamencie przypadająca na poszczególne partie już nie powinna ulec zmianie.

Partia Obywatelska (Ciudadanos) przeciwna separatyzmowi może liczyć na 37 deputowanych, o trzy mandaty mniej niż proniepodległościowa partia Razem dla Katalonii (Junts per Catalunya). 

Łącznie partie proniepodległościowe mogą mieć 74 mandaty, w tym ugrupowanie byłego premiera regionalnego rządu Carlosa Puidgemonta ERC może liczyć na 32 deputowanych. 

Ugrupowania opowiadające się za dalszą przynależnością do Hiszpanii mogą liczyć na 54 mandaty: Ciudadanos – 37, PSC – 17.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!