Wiadomości

Wygląda jak brama do piekła – ogromną dziurę w ziemi wypatrzyła rosyjska ekipa telewizyjna

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Olbrzymią dziurę ziemi wypatrzyła ekipa rosyjskiej telewizji przelatując nad tundrą na Syberii. Krater ma promień 20 m i jest głęboki na 30 m. To już dziewiąta dziura w ziemi odkryta na Syberii od 2013 roku. Naukowcy przypuszczają, że te gigantyczne dziury w ziemi powstają na skutek wybuchu zgromadzonego pod ziemią metanu, przy czym ma to być kolejny skutek uboczny ocieplania się klimatu.

Tegoroczny czerwiec na Syberii był najcieplejszy w historii. Dochodziło do wielu pożarów, a co za tym idzie podwyższonej emisji dwutlenku węgla. Wysoka temperatura przyczyniła się do gwałtownego uwolnienia się gazów, zgromadzonych do tej pory pod powierzchnią zmarzniętej, syberyjskiej ziemi.

Okryty tego lata krater jest największych z dotychczas powstałych.

„Nie ma jednej teorii na temat tego fenomenu. Możliwe, że kratery te powstawały na przestrzeni wielu lat. Teren ten jest olbrzymi i niezamieszkały, kratery są okrywane przypadkiem podczas przelotów śmigłowcem nad tundrą albo przez właścicieli wypasanych tam stad reniferów” – stwierdził Jewgienij Czuwilin z Instytutu Skołkowa, który był na miejscu i oglądał krater z bliska.

/rmf24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!