Felietony

Wydry europejskie gustują w płazach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wydry europejskie zwykle żywią się rybami, ale znajdujące się w zapaści płazy również są częścią ich diety, kiedy brakuje ryb. Naukowcy zidentyfikowali kości płazów w odchodach wydr w południowych Włoszech, aby określić, w jakich gatunkach drapieżniki gustują.

W ramach badania opisanego w „Mammal Review” przejrzano też 64 analizy diety wydr. Średnio 12 proc. ofiar stanowiły płazy. Poziom drapieżnictwa wzrastał razem z długością geograficzną i był najwyższy zimą i wiosną w regionie Alp. Wydry zjadają 28 gatunków płazów (35 proc. europejskich gatunków tych zwierząt).

W swoich analizach w południowych Włoszech naukowcy zidentyfikowali 355 pożartych osobników należących do co najmniej siedmiu taksonów płazów. Okazało się też, że kiedy wydry polują na ropuchy i żaby, wolą głośne samce niż ciche samice.

Odkrycia sugerują, że płazy są istotniejszą częścią wydrzego jadłospisu, niż do tej pory się wydawało. Podczas gdy ten fakt może stanowić zagrożenie dla małych, endemicznych populacji płazów, to ich światowy zanik może mieć też konsekwencje dla przetrwania wydr. Zasoby pożywienia w postaci ryb również są zagrożone z powodu przełowienia i zanieczyszczeń.

„Wiedzieliśmy, że płazy mogą być głównym pożywieniem dla wydr w obszarze śródziemnomorskim, ale osobiście byłem zaskoczony, jak różnorodne jest to źródło pokarmu” – powiedział współautor badania dr Alessandro Balestrieri z włoskiego Uniwersytetu w Mediolanie.

/Nauka w Polsce – PAP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!