Gospodarka Wiadomości

Wybrano już miejsce na przekopu Mierzei Wiślanej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Pierwsza, najważniejsza inwestycja otwierająca strategię dotyczącą rozbudowy polskich portów, zostanie ogłoszona w najbliższy poniedziałek w rocznicę 95-lecia Gdyni – poinformował w programie „Gość Wiadomości” Marek Gróbarczyk. Minister gospodarki morskiej zdradził też, że konsorcjum projektowe powołane do budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną w zasadzie zakończyło już podstawowe prace i wybrało miejsce przekopu. Szczegóły tego projektu mają zostać ogłoszone w czwartek.

Minister był pytany o Morski Fundusz Inwestycyjny. W odpowiedzi odparł, że zakończono już prace nad dwoma pierwszymi elementami projektu pomocy polskim stoczniom: kumulacją przemysłu i organizacją struktur oraz nad pracami legislacyjnymi. – Zasadnicza kwestia, tzw. ustawa stoczniowa, która likwiduje VAT w przemyśle stoczniowym, jest przygotowana – powiedział. – Fundusz, trzeci element – finansowy – bez tych dwóch poprzednich nie mógłby istnieć – dodał gość TVP. 

– Morski Fundusz Inwestycyjny musi dotyczyć armatora i stoczni. Dzisiaj największą bolączką jest brak pieniędzy w stoczni. Przykładem Stocznia Szczecińska Gryfia. Miała co roku w zasadzie po 30 mln zł straty. Nagle, od kilku miesięcy, stocznia przynosi zyski. Ucięliśmy tylko wypływ środków. Program finansowy dotyczy wsparcia przede wszystkim stoczni, ale ruszamy przecież z budową nowych promów. Armatorzy polscy poszukują pieniędzy. Trudno je znaleźć na rynku. Od 10 lat nie działały te mechanizmy, które rządziły rynkami finansowymi w zakresie finansowania przemysły stoczniowego. Utworzenie funduszu skraca procedury – mówił minister Gróbarczyk.
Na pytanie o rozbudowę portów w Gdańsku, Gdyni i Szczecinie-Świnoujściu polityk odparł, że niebawem ogłoszone zostaną trzy komplementarne strategie. 

– Pierwsza, najważniejsza inwestycja otwierająca strategię dotyczącą rozbudowy polskich portów zostanie ogłoszona w najbliższy poniedziałek w rocznicę 95-lecia Gdyni. Chcemy ten port przebudować w sposób zdecydowany i nowoczesny. To ma być nowe otwarcie dla Gdyni – powiedział minister. 

Zapewnił że porty nie będą stanowiły dla siebie konkurencji. Dał również do zrozumienia, że nie zagrożą portom niemieckim. – Cały potencjał polskich portów jest mniejszy niż portu w Hamburgu – zauważył Gróbarczyk. 

Minister mówił też o pracach nad projektem budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Powiedział, że powołane konsorcjum projektowe „w zasadzie” zakończyło już podstawowe prace w zakresie badań geologicznych, wstępnych raportów, oddziaływania na środowisko i projektu. Wybrało już miejsce tego przekopu. Szczegóły mają zostać ogłoszone w czwartek. – Zostaną zachowane wszelkiego rodzaju obostrzenia w zakresie ochrony środowiska – zapewnił minister.

– Dzisiaj najbardziej istotną kwestię stanowi bezpieczeństwo. Nie może być tak, żeby o polskiej Straży Granicznej decydowała Federacja Rosyjska – dodał gość TVP Info, nawiązując do ukształtowania i geograficznego położenia mierzei, która otwiera się na Bałtyk na wysokości Kaliningradu.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!