Wiadomości

Wybory w Saksonii-Anhalt: zwycięstwo CDU, na drugim miejscu AfD

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Partia kanclerz Niemiec Angeli Merkel, chadecka CDU, jest wielkim zwycięzcą wyborów do parlamentu kraju związkowego Saksonia-Anhalt. Niektóre media piszą nawet o triumfie. Alternatywa dla Niemiec (AfD) zajmuje drugie miejsce, ale ze znaczną stratą do zwycięzcy.

Według prognozy Infratest, na którą powołuje się telewizja ARD, CDU uzyskała poparcie rzędu 36 proc. i tym samym znacznie poprawiła wynik w porównaniu z 2016 rokiem, gdy miała 29,8 proc. AfD stała się drugą siłą polityczną w Saksonii-Anhalt po wyborach przed pięcioma laty, a po niedzielnych wyborach może utrzymać tę pozycję. Według prognozy dostała 22,5 proc. głosów.

Lewica uzyskała nieco ponad 10 proc. głosów, podczas gdy w 2011 roku zdobyła 23,7 proc., a w 2016 roku – 16,3 proc. Prognoza przewiduje, że SPD otrzymała 8,4 proc., czyli słabiej niż pięć lat temu, kiedy socjaldemokraci mieli 10,6 proc.

Zieloni w wyborach uzyskali 6,5 proc. głosów. W porównaniu z wysokim poparciem w ogólnokrajowych sondażach to niewiele, ale wschodnie landy Niemiec to dla Zielonych trudny teren.

Do zwycięzców wyborów można zaliczyć liberalną partię FDP. Po 10 latach w opozycji pozaparlamentarnej ugrupowanie to ponownie wchodzi do landtagu w Magdeburgu. Z wynikiem 6,5 proc. FDP przekroczyła tym razem próg 5 proc., co nie udało się pięć lat temu.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!