Wiadomości

Wybory prezydenta Rzeszowa odbędą się 13 czerwca?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje Radio ZET, z projektu rozporządzenia Rady Ministrów wynika, że przedterminowe wybory prezydenckie w Rzeszowie odbędą się 13 czerwca br.

“Datę przedterminowych wyborów na prezydenta Rzeszowa wyznacza się na niedzielę 13 czerwca 2021 r. – wynika z projektu rozporządzenia” – podaje Radio ZET.

Wcześniej rzecznik rządu Piotr Müller informował, że decyzji ws. przeniesienia wyborów samorządowych w różnych miejscach Polski należy się spodziewać do środy.

– Jeżeli chodzi o kwestię przeniesienia wyborów samorządowych w różnych miejscach Polski, bo to nie dotyczy tylko Rzeszowa, ale kilkudziesięciu samorządów w całym kraju, spodziewam się, że ta decyzja zapadnie najpóźniej do środy. Jak wspominałem ostatnio, Główny Inspektor Sanitarny przekazał swoje rekomendacje. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poprosiło o opinię PKW i po dopełnieniu formalności będą podejmowane – mówił na konferencji prasowej rzecznik rządu.

W opinii Głównego Inspektora Sanitarnego przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć.

“Podczas drugiej i trzeciej fali epidemii w Polsce, daty przedterminowych wyborów wójtów i burmistrzów oraz wyborów uzupełniających do rad gmin zostały przesunięte – po rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego uzasadnionej niekorzystną sytuacją epidemiczną w kraju” – przypomina Główny Inspektor Sanitarny. w komunikacie wydanym w ubiegłym tygodniu.

“Pomimo tendencji schyłkowej trzeciej fali zachorowań na SARS-CoV-2 oraz prognozy poprawy sytuacji w najbliższych tygodniach, ciągle należy brać pod uwagę dynamicznie zmieniającą się sytuację i ryzyko wzrostu zachorowań – w szczególności pod kątem pojawiania się nowych wariantów koronawirusa. Biorąc pod uwagę sytuację epidemiczną w kraju, obostrzenia zdejmowane są ostrożnie, po gruntownej analizie epidemiologicznej w zestawieniu z sytuacją społeczno-ekonomiczną w kraju” – napisano.

“W opinii Głównego Inspektora Sanitarnego przedterminowe wybory samorządowe należy przełożyć z powodu wciąż nieustabilizowanej sytuacji epidemicznej. Zalecanym rozwiązaniem jest przełożenie wszelkich przedsięwzięć wyborczych na drugą dekadę czerwca 2021 r.” – informuje GIS.

Źródło: Radio Zet

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!