Europa Wiadomości

Wybory na prezydenta Serbii wygrał Aleksandar Vucić

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Serbii Aleksandar Vucić ogłosił zwycięstwo w niedzielnych wyborach prezydenckich, po tym jak sondaże Ipsos i CeSID podały, że urzędujący przywódca zdobędzie 59,8 procent głosów.

Jak podał portal Balkan Insight, prezydent Serbii Aleksandar Vucić ogłosił zwycięstwo w niedzielnych wyborach prezydenckich, po tym jak sondaże Ipsos i CeSID poinformowały, że urzędujący przywódca zdobędzie 59,8% głosów.

Zdravko Ponos, emerytowany generał armii reprezentujący koalicję Sojusz dla Zwycięstwa, miał zająć drugie miejsce z 17,1% głosów.

W zwycięskim przemówieniu Vucić powiedział, że jest dumny, że wygrał wybory bez wchodzenia w drugą turę. „Ogromne podziękowania dla obywateli Serbii” – powiedział. „Jestem nieskończenie dumny i nieskończenie szczęśliwy”.

Ankieterzy przewidywali również, że w niedzielnych wyborach parlamentarnych najwięcej głosów zdobędzie Serbska Partia Postępu Vucicia (SNS) z wynikiem około 43 procent, a następnie ugrupowanie opozycyjne Zjednoczeni dla Zwycięstwa z około 13 procentami.

Socjalistyczna Partia Serbii, wieloletni sojusznik SNS, zajmuje trzecie miejsce z 11,6% głosów. Prawicowa koalicja Nada (Nadzieja) i Moramo (Musimy), sojusz zielonych ruchów i partii, zdobyły odpowiednio około 5,4 i 4,3 procent głosów.

Ponieważ SNS prawdopodobnie nie zdobędzie wystarczającej większości w 250-osobowym parlamencie, będzie musiał szukać partnerów koalicyjnych.

Według wstępnych danych Państwowej Komisji Wyborczej frekwencja wyniosła 58,54 proc. Komisja poinformowała, że ​​przed poniedziałkiem nie wyda żadnych oficjalnych komunikatów w sprawie liczenia głosów.

„To pokazuje, z czego jestem niezwykle dumny, że po Nikoli Pasiciu (premier Serbii i Jugosławii na początku XX wieku) będę Serbem, który był najdłużej u władzy w naszym kraju” – powiedział w prasie Vucić.

„Chcę powiedzieć, że jestem dumny z naszej kampanii, która była najczystsza i najpiękniejsza, i jestem dumny, że nikogo nie oczerniliśmy” – dodał Vucić.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!