Wiadomości

Wrogom klasowym – homofobom i rasistom lekarz będzie mógł odmówić pomocy medycznej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od 1 kwietnia 2020 roku brytyjska służba zdrowia będzie mogła odmówić pomocy pacjentom homofobicznym, rasistowskim lub seksistowskim – czytamy na portalu TVP Info.

– To precedensowa zmiana. Tak naprawdę, dochodzi bowiem do sytuacji, gdy lekarz może odmówić pomocy medycznej ze względu na światopogląd czy system wartości pacjenta, którego on sam nie podziela. Brytyjski lekarz będzie miał prawo subiektywnie oceniać poglądy pacjenta pod kątem moralnym – stwierdza Błażej Kmieciak z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, dodając, że „zaprzecza to jednej z fundamentalnych idei pracy lekarza dotyczącej niesienia pomocy pacjentowi bez względu na to, kim jest”.

– Pakietem świadczeń medycznych objęci są przecież nie tylko np. „uczciwi obywatele”, ale też skazani przez sąd przestępcy itd. Brytyjska nowelizacja prowadzi w ślepą uliczkę, gdzie walcząc z dyskryminacją osób postrzegających swoją płciowość w taki czy inny sposób, represjonuje się pacjentów w myśl zasady: „Będziemy dyskryminować każdego, kto nas dyskryminuje” – dodaje.

– Brytyjskie zapisy mówią jednak o czymś zupełnie innym. Odmawia się pomocy pacjentom uznanym przez personel za „homofobicznych”, choć nie da się jednoznacznie zdefiniować czym dokładnie jest „homofobia” – zwraca Błażej Kmieciak.

Więcej:
https://tygodnik.tvp.pl/47056165/lekarz-nie-pomoze-choremu-rasiscie-chyba-ze-ten-bedzie-umieral?fbclid=IwAR2Zoq2tHVvuREO6rT-Yb5jTPVIHroRdx5Dp1–HbpsigNNYaorqTvHNeSs

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!