Wiadomości

Wręczali łapówki, by ich towary znalazły się na półkach w marketach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policjanci z Wydziału do Walki z Korupcją KWP w Łodzi zatrzymali 7 osób, które odpowiedzą za korumpowanie menadżerów sieci znanych sklepów wielkopowierzchniowych w celu podpisania korzystnych umów handlowych. Podejrzani pochodzą z terenu czterech województw i mogli wręczyć nawet 1,7 miliona złotych. Za tego rodzaju przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Policjanci od pewnego czasu zaangażowani byli w sprawę korupcyjną dotyczącą sprzedaży zabawek dla sieci hipermarketów. Tego rodzaju postępowania są bardzo żmudne ze względu na złożoność. Mimo wszystko funkcjonariusze gromadzili materiał dowodowy, który dał podstawę do rozpoczęcia realizacji. Pierwsze zatrzymania w sprawie miały miejsce 25 lipca 2019 roku i objęły 5 osób z terenu województw: łódzkiego, zachodniopomorskiego, mazowieckiego i samej Warszawy. Kolejne osoby trafiły w ręce policjantów 26 lipca.

W rękach funkcjonariuszy znaleźli się mężczyźni i kobieta w wieku od 46 do 60 lat. Z ustaleń śledczych wynika, że przestępczy proceder trwał od 2010 roku. Przedsiębiorcy chcąc wejść na rynek hipermarketów poprzez pośredników docierali do tzw. kupców czyli osób odpowiedzialnych w sieciach handlowych za pozyskiwanie towarów, negocjacje cen a także podpisywanie umów. Te osoby zawierały umowy handlowe z firmą handlującą zabawkami a w zamian za kontrakty otrzymywały od właścicieli stałą prowizję w postaci korzyści majątkowych.

W ten sposób, we wspomnianym okresie wręczono nawet 1,7 miliona złotych. Zgromadzony materiał dowodowy pozwolił na przedstawienie 7 podejrzanym zarzutów korupcji menadżerskiej. Jest to przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności. We wszystkich przypadkach prokurator objął podejrzanych dozorami policyjnym, zakazami zbliżania się i kontaktowania poszczególnych osób, jednocześnie stosując poręczenia majątkowe od 100 do 150 tysięcy złotych. W postępowaniu policjanci zabezpieczyli kilkanaście komputerów oraz firmową dokumentację. Sprawa ma charakter rozwojowy.

/lodzka.policja.gov.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!