Polska Wiadomości Żydzi

Wpływowy Żyd zapowiedział budowę Ukropolin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

“Żydzi czują się obecnie bezpieczniej w Polsce niż w Europie Zachodniej” – napisał portal niemieckiego dziennika Frankfurter Allgemeine Zeitung”. “Osiedlą się tu Izraelczycy z Europy Zachodniej i Żydzi z Ukrainy” – ujawnił z kolei dyrektor Jewish Community Centre, Jonathan Ornstein.

Wpływowy Żyd zapowiedział budowę Ukropolin. Informacja pojawiła się w związku z artykułem Frankfurter Allgemeine Zeitung” (FAZ). Tematem artykułu była sytuacja Żydów w Polsce, przedstawiona na przykładzie Krakowa. Jak stwierdzono, “czują się oni tutaj bezpieczniej niż w jakimkolwiek innym kraju Europy”.

W Krakowie znajduje się Centrum Społeczności Żydowskiej (Jewish Community Centre – JCC). Zostało ono zainaugurowane w 2008 roku przez brytyjskiego księcia Karola (obecnego króla). Dziennik zwrócił uwagę, że JCC oferuje przestrzeń każdemu, kto “w jakikolwiek sposób identyfikuje się jako Żyd – niezależnie od tego, czy jest ortodoksyjny, liberalny, religijny czy świecki”.

-Dzisiaj w Polsce żyją Żydzi z pokolenia po-Auschwitz. Kraków stał się sercem tej nowej normalności. Kraków jest wyjątkowy, jest wielokulturowy – oświadczył rabin Eliezer Gurary. Jak dodał, “tu nie jest tak jak w Niemczech, gdzie przy wejściu do synagogi przeszukuje się wchodzących wykrywaczem metalu. Tutaj jest bardziej przyjaźnie”.

-Od 15 lat prowadzimy przedszkole żydowskie. We wrześniu osiągnęliśmy minimalny limit dziesięciorga dzieci w wieku szkolnym. Obecnie po raz pierwszy od ponad 50 lat mamy w Krakowie szkołę żydowską, małą pierwszą klasę. To szczególny powód do radości – powiedział Gurary.

“Nad bramą powiewają flagi narodowe Polski, Izraela i Ukrainy. Na jednym z okien widać tęczową flagę. Na płocie od strony ulicy umieszczono dziesiątki zdjęć i nazwisk zakładników Hamasu” – czytamy w artykule FAZ.

Do sprawy odniósł się też dyrektor Jewish Community Centre, Jonathan Ornstein. Jak wskazał, w Krakowie osoby noszące jarmułki nie spotykają się z przejawami antysemityzmu. -Tutaj nie ma tego problemu. W Polsce panuje ogromne zainteresowanie kulturą żydowską– stwierdził. Jego zdaniem Kraków to miasto o dużych tradycjach judaistycznych.

-Teraz w Polsce łatwiej i bezpieczniej być Żydem niż w jakimkolwiek kraju Europy Zachodniej – podkreślił szef JCC. Najciekawszy był jednak inny fragment wywiadu, którego udzielił dla FAZ.

-W Polsce rozpoczął się proces, który będzie się nasilał. Osiedlą się tu Izraelczycy z Europy Zachodniej i Żydzi z Ukrainy. (…) Polska od pewnego czasu jest krajem o dobrym rozwoju gospodarczym, a jednocześnie krajem zapewniającym Żydom bezpieczeństwo – stwierdził.

NASZ KOMENTARZ: Ostatnie słowa dyrektora JCC mogą oczywiście być jedynie jego myśleniem życzeniowym. Niemniej zapowiedź masowego osiedlania się nad Wisłą Żydów, w tym Żydów z Ukrainy, to wprost wypowiedziana chęć przekształcenia naszego kraju w Ukropolin. Ukraińcy już tutaj są i to w milionach, ale wciąż brakuje znacznych grup żydowskich. Nie zapominajmy, że tego samego rodzaju zapowiedzi wygłosili swego czasu uczestnicy żydowskiej konferencji w Berlinie, którzy wystąpili z projektem osiedlenia w Polsce 3 mln Żydów i stworzenie przez nich społeczeństwa równoległego.

Scenariusz państwa wielonarodowego, tworzonego przez Polaków, Żydów i Ukraińców był już gruntownie przećwiczony. Zawsze kończył się konfliktami etnicznymi i gospodarczymi oraz utratą niepodległości.

Polecamy również: Wybitna profesor zawieszona za krytykę syjonizmu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!