Wiadomości

Wojsko Polskie otrzymało pierwszą partię systemów przeciwlotniczych “Piorun” i rakiety przeciwpancerne “Spike”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Spółka Mesko przekazała Siłom Zbrojnym RP pierwszą partię przenośnych zestawów przeciwlotniczych nowej generacji typu Piorun. Do Wojska Polskiego trafiły też pierwsze rakiety przeciwpancerne typu Spike-LR, z partii zamówionej w 2015 roku – informuje portal Defence24.pl.

Spółka Mesko poinformowała w odpowiedzi na pytania Defence24.pl, że w 2018 roku dostarczono polskiej armii pierwszą partię systemów przeciwlotniczych Piorun – wyrzutni i pocisków. Dostawa miała miejsce w drugiej połowie grudnia ubiegłego roku, po wcześniejszym, pozytywnym zakończeniu badań odbiorczych. Kolejne rakiety Piorun będą przekazywane armii w roku bieżącym.

Jak pzypomina Defence24, umowa na dostawy zestawów Piorun została podpisana w grudniu 2016 roku, i objęła dostawę łącznie 420 wyrzutni i 1300 rakiet do 2022 roku. Pociski są przeznaczone zarówno dla jednostek operacyjnych, jak i Wojsk Obrony Terytorialnej. Będą mogły być odpalane zarówno z wyrzutni przenośnych, jak i z zestawów przeciwlotniczych, w tym nowych systemów Poprad, niedawno dostarczonych Siłom Zbrojnym RP, planowanych do wprowadzenia systemów Pilica, a także – po niewielkich modyfikacjach – zestawów Biała i Jodek-G.

Piorun to polski pocisk przeciwlotniczy nowej generacji, stanowiący rozwinięcie systemu Grom, powszechnie używanego w Siłach Zbrojnych RP, eksportowanego m.in. na Litwę, do Indonezji i Gruzji, a także do USA i Japonii. W porównaniu do poprzednika, Piorun dysponuje nową, cyfrową głowicą samonaprowadzającą, o podwyższonej odporności na zakłócenia różnych typów, większym skutecznym zasięgu wykrywania obiektów powietrznych, i rozszerzonych zdolnościach wykrywania niewielkich celów (drony, pociski manewrujące).

Mesko poinformowało też o dostarczeniu pierwszej partii przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR z kontraktu z grudnia 2015 roku. Tamta umowa, o wartości około 600 mln zł, obejmowała dostarczenie tysiąca pocisków w zmodyfikowanej wersji, w międzyczasie umowa została aneksowana.

Ppk Spike-LR są budowane na licencji przez Mesko, we współpracy z izraelskim Rafaelem. Kontrakt z 2015 roku zawarty został przede wszystkim z myślą o uzupełnieniu zapasów rakiet zważywszy na fakt, że przewidziana jest integracja tych pocisków z KTO Rosomak. Powinny one trafić zarówno na transportery z wieżami Hitfist-30, jak i na nowo dostarczane pojazdy, wyposażone w polskie wieże ZSSW-30 budowane przez HSW i WB Electronics. Te same wieże trafią także na przyszłe BWP Borsuk.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!