Wiadomości

Wojsko Polskie otrzyma 21 baterii artyleryjsko-rakietowych systemów przeciwlotniczych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zakończyły się negocjacje w sprawie wersji rozwojowej artyleryjsko-rakietowego systemu przeciwlotniczego Pilica. Umowa zostanie podpisana w pierwszej połowie września – wynika z nieoficjalnych informacji Defence24.pl. W ramach miliardowego kontraktu Wojsko Polskie pozyska 21 baterii wersji rozwojowej Pilicy – zestawów produkcji przede wszystkim ZM Tarnów, wyposażonych dodatkowo w pociski CAMM produkcji MBDA. Dzięki temu maksymalny zasięg zwalczania celów powietrznych zwiększy się z około 6,5 km do ponad 25 km.

Z nieoficjalnych informacji Defence24.pl wynika, że wart miliardy złotych kontrakt na dostawy wersji rozwojowej systemu Pilica ma zostać podpisany jeszcze w pierwszej połowie września. Negocjacje są już zakończone, ale formalności mogą spowodować że umowa nie zostanie podpisana w trakcie targów MSPO, odbywających się od 6 do 9 września. System Pilica+ będzie dostarczany, tak jak bazowa Pilica, przez konsorcjum pod wodzą Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jego możliwości będą jednak znacznie większe, bo zostanie on zintegrowany nie tylko z zestawami przeciwlotniczymi bardzo krótkiego zasięgu, ale też z wyrzutniami pocisków przeciwlotniczych CAMM, o zasięgu ponad 25 km.

Oznacza to, że Pilica będzie mogła zapewniać warstwową obronę powietrzną przed pociskami manewrującymi (także naddźwiękowymi), samolotami, śmigłowcami i bezzałogowcami. Będzie to też zwielokrotnienie strefy rażenia systemu, bo pierwotnie zestaw był uzbrojony w rakiety przeciwlotnicze o zasięgu do 6,5 km. Planowana do podpisania umowa ramowa jest przewidziana do realizacji do 2027 roku. Do tego czasu do Sił Zbrojnych RP może trafić nawet 21 baterii tego systemu. Umowa obejmie też pozyskanie odpowiedniego zapasu pocisków CAMM, może chodzić o około 700 rakiet.

Więcej:

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!