Wiadomości

Wojsko otrzymało partię robotów patrolowo-przenośnych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

17 kompletów robotów patrolowo-przenośnych do usuwania materiałów niebezpiecznych trafiło na wyposażenie Wojska Polskiego. Do końca 2021 r. żołnierze otrzymają jeszcze 17 takich robotów z pakietem logistycznym i szkoleniowym oraz zestawem materiałów eksploatacyjnych – poinformował na twitterze szef resortu obrony Mariusz Błaszczak.

Dostawę robotów poprzedziło szkolenie 26 operatorów, serwisantów i instruktorów w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Przypomnijmy, że dostawa 17 sztuk RPP została zrealizowana jako jeden z etapów wykonania umowy pomiędzy Inspektoratem Uzbrojenia MON a Siecią Badawczą Łukasiewicz – Przemysłowym Instytutem Automatyki i Pomiarów PIAP na dostawę 35 kompletów Robota Patrolowo-Przenośnego – model „Robot Inżynieryjny 1806”.

– Robot RPP to efekt naszej wieloletniej pracy, owoc polskiej myśli technicznej, od projektu po realizację wykonany w kraju dla polskiego żołnierza. Praca w Łukasiewicz – PIAP daje możliwość połączenia pracy naukowców z pracami konstruktorów, jak również bezpośredniego kontaktu z przyszłym użytkownikiem innowacyjnych rozwiązań robotycznych – stwierdził dr hab. inż. Piotr Szynkarczyk, dyrektor Łukasiewicz – PIAP.

Robot Patrolowo-Przenośny (o masie bazy mobilnej 75 kg) jest platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.

Średni robot wsparcia misji EOD/IED jest urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów, zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby.

RPP jest szybkim (prędkość maksymalna 10 km/h) robotem o napędzie gąsiennicowym, co umożliwia mu sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym. Gabaryty pozwalają na przejazd przez drzwi o szerokości futryny 60 cm.

Ukompletowanie robota stanowią najnowocześniejsze urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych, a także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące najnowszej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.

Sieć Badawcza Łukasiewicz posiada wyjątkowe kompetencje i rozwiązania na rzecz rozwoju obronności i bezpieczeństwa państwa. W ramach wszystkich 4 Grup Badawczych (Inteligentna Mobilność, Transformacja Cyfrowa, Zrównoważona gospodarka i Energia oraz Zdrowie) Instytuty Łukasiewicza prowadzą prace badawczo-rozwojowe nad rozwiązaniami na potrzeby obronne.

Warto przypomnieć, że pod koniec lipca 2020 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a Siecią Badawczą Łukasiewicz, którego celem jest zharmonizowanie planowania badań naukowych i prac rozwojowych z procesem programowania rozwoju Sił Zbrojnych RP oraz działań w ramach współpracy resortu obrony narodowej z nauką i przemysłem.

Do kluczowych osiągnięć i wdrożeń Instytutów Łukasiewicza należą w ramach Grupy Badawczej Inteligentna Mobilność specjalistyczne platformy lotnicze (drony), technologie lotnicze i kosmiczne, teledetekcja, a także specjalistyczne roboty mobilne do działań specjalnych, wyposażenie do działań CBRNE oraz pojazdy specjalne. W ramach tej Grupy Łukasiewicz realizuje także usługi w zakresie badań wozów bojowych i nowych technologii na potrzeby wojska.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!