Wiadomości

Wojsko ewakuowało kolejny Dom Pomocy Społecznej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W czasie operacji „Odporna Wiosna” żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielili bezpośredniego wsparcia już 116 Domom Pomocy Społecznej. Dowódcy brygad OT nawiązali kontakt ze wszystkimi ponad 800 placówkami w Polsce. Na bieżąco monitorowana jest sytuacja DPS-ów, a brygady OT odpowiadają na potrzeby dyrektorów placówek. Dzisiaj zakończyła się kolejna ewakuacja DPS, tym razem w Kleszczowie w powiecie bełchatowskim.

Po tym jak w kolejnych tego typu placówkach dochodziło do dużej liczby zarażeń koronawirusem, Domy Pomocy Społecznej zostały otoczone szczególnym nadzorem ze strony brygad obrony terytorialnej.

– Na mocy decyzji MON, naszym celem jest wsparcie wojewodów i organów sanitarnych w sprawnym zapobieganiu sytuacji zagrożenia zdrowia i życia w zagrożonych DPS. Innym celem naszych działań jest odtwarzanie funkcji statutowych tych DPS, które decyzjami wojewodów zostały zamknięte. Nasze działania realizujemy wspólnie z siłami i środkami wydzielanymi przez Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Żandarmerię Wojskową, Służbę Zdrowia, PSP i OSP oraz Policję – gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Należy podkreślić, że z reguły za funkcjonowanie DPS odpowiadają władze samorządowe. W przypadku kiedy tracą one kontrolę nad sytuacją w DPS-ie reaguje wojewoda, który to w sytuacji wyczerpania wszystkich możliwości może zwrócić się o wsparcie do Sił Zbrojnych. Taka pomoc udzielana jest obecnie w ponad 100 tego typu placówkach na terenie całego kraju.

W środę, 22 kwietnia br. o godz. 15.15 zakończyła się ewakuacja Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie w powiecie bełchatowskim. Była to czwarta tego typu operacja cywilnych służb medycznych i sanitarnych, żołnierzy WOT oraz Wojsk Lądowych i podchorążych. Łącznie w ewakuacji brało udział 29 żołnierzy z 9 Łódzkiej Brygady OT i podchorążych WAT oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz policjanci, personel medyczny z Tomaszowa i Łodzi oraz pracownicy Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UW w Łodzi. Do szpitali w Radomsku, Bełchatowie, Zgierzu i Łodzi przewieziono 55 zarażonych koronawirusem pensjonariuszy.

Obecnie trwa przygotowanie budynku do dekontaminacji, którą przeprowadzą żołnierza 5 Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór. Działania te rozpoczną się w czwartek, 23 kwietnia, o godz. 9.00.

Wcześniej terytorialsi współdziałając z żołnierzami wojsk operacyjnych oraz podchorążymi i innymi służbami wspierali wojewodów i samorządy zapewniając ewakuację i dekontaminację domów pomocy społecznej w Koszęcinie, Drzewicy oraz Kaliszu.

Działania te są prowadzone szybko, sprawnie, z największą wrażliwością, empatią i przy jak najmniejszych niedogodnościach dla chorych osób. Udaje się to zapewnić dzięki wzorowej współpracy z pozostałymi służbami i żołnierzami.

Od 20 kwietnia br. w każdym województwie na bazie brygad obrony terytorialnej oraz jednostek podległych Dowódcy Generalnemu RSZ zostały utworzone Zespoły Interwencji Kryzysowych. Głównym celem powstania zespołów jest wsparcie ewakuacji i przywracania zdolności do funkcjonowania Domów Pomocy Społecznej. Zespoły są kierowane do działania przez Dowództwo WOT na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego lub odpowiedniego wojewody.

*****

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

płk Marek Pietrzak
Rzecznik Prasowy WOT

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!