Wiadomości

Wojska ukraińskie nacierają na Kupiańsk, zaciska się pierścień okrążenia wokół Izjumu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Imponujące tempo natarcia wojsk ukraińskich w obwodzie charkowskim – po zdobyciu miast Bałaklija i Szewczenkowe, siły ukraińskie dotarły do przedmieść Kupiańska. Zaciska się pierścień okrążenia wokół zgrupowania wojsk rosyjskich, które od kilku miesięcy próbowało bezskutecznie nacierać z rejonu Izjumu w kierunku na Sławiańsk.

Podobno Rosjanie otrzymali rozkaz utrzymania za wszelką cenę Kupiańska i Izjumu. Do sieci tymczasem trafia coraz więcej filmów, na których widać rosyjskich jeńców, a także zabitych żołnierzy rosyjskich oraz porzucony i zniszczony sprzęt. Trudno mówić o konkretnych liczbach, ale bez wątpienia straty rosyjskie są ogromne.

Przypomnijmy, wczoraj rano pisaliśmy, że natarcie wojsk ukraińskich, które wyprowadzone zostało z rejonu wsi Pryszyb, przerwało pozycje rosyjskie i Ukraińcy zdobyli ważne skrzyżowanie dróg Wołochiw Jar, Siemieniwka i w ciągu 2 dni zbliżyli się do miasteczka Szewczenkowe. W ten sposób wojska ukraińskie posunęły się o ponad 30 kilometrów. Równocześnie wyprowadzone zostało uderzenie z rejonu Czkałowskiego na Szewczenkowe. Pozwoliło to związać obronę miasta Szewczenkowe i uniemożliwiło Rosjanom w zorganizowany sposób wycofać się do miasta.

Wkrótce pojawiły się doniesienia, iż Wojska ukraińskie zdobyły Wołochiw Jar, a Rosjanie rozpoczęli odwrót z rejonu na zachód od m. Szewczekowe. Siedem leżących tam wiosek przeszło pod kontrolę sił ukraińskich…

Niedługo potem udostępniono film, na którym widać, iż nad budynkiem administracyjnym w Bałakliji powiewa ukraińska flaga, a nadto zamieszczone zostało zdjęcie z żołnierzem ukraińskim w m. Szewczenkowe – oba te miasta są już w całości pod kontrolą wojsk ukraińskich, które – kontynuując natarcie – przecięły główne szlaki zaopatrzeniowe zgrupowania wojsk rosyjskich, które od kilku miesięcy próbowało bezskutecznie nacierać z rejonu Izjumu na Sławiańsk.

Wieczorem dotarły do nas informacje, że wojska ukraińskie są już na przedmieściach Kupiańska, ale także – że również nieco dalej na południe dotarły one do rzeki Oskoł. To ostatnie (ujęte na mapie poniżej) wymaga jednak potwierdzenia. Tak czy inaczej w ciągu trzech dni na niektórych odcinkach oddziały ukraińskie posunęły się naprzód o ok. 50 km.

Ale być może, przynajmmniej na kierunku Kupiańska, położenie wojsk rosyjskich przedstawia się nawet gorzej, aniżeli przedstawia to zamieszczona powyżej mapa, bowiem już wczoraj pojawiły się doniesienia, że wojska ukraińskie zajęły już wioski Sinicha i Senkowe…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!