Wiadomości

Wojska azerbejdżańskie prowadzą natarcie na dwóch kierunkach

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Od rana trwa ofensywa wojsk azerbejdżańskich w Górskim Karabachu, enklawie zamieszkiwanej w większości przez Ormian i choć formalnie należącej do Azerbejdżanu, w rzeczywistości niezależnej i obsadzonej przez wojska armeńskie.

Obydwie strony donoszą o ogromnych stratach zadanych wojskom przeciwnika. W porannym oświadczeniu Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu pisało, że „wojska lądowe, z użyciem czołgów, systemów rakietowych i jednostek artylerii i przy wsparciu dronów, wykryły i zlikwidowały wielu armeńskich żołnierzy, zniszczyły wiele obiektów i pojazdów wojskowych na froncie i w głębi obrony”. Celem ataków stało się między innymi 12 armeńskich systemów przeciwlotniczych OSA w kilku różnych punktach na linii frontu. Media azerbejdżańskie twierdzą nadto, że w wyniku ataku dronów kamikadze został zniszczony należący do Armenii system obrony powietrznej S-300.

Według armeńskiej armii Azerbejdżan stracił już 30 czołgów i bojowych wozów piechoty, a także 3 śmigłowce. Azerbejdżan przyznał się na razie do straty jednego śmigłowca.

Wojska azerbejdżańskie nacierają na dwóch kierunkach. Spore postępy poczyniły oddziały prowadzące natarcie na południu, w pobliżu granicy z Iranem (w regionach Fuzuli i Cebrayil), gdzie zdobyły one wioski Karahanbeyli, Karvand, Horadiz, Büyük Mercanlı i Nüzgar.

Z kolai jednostki nacierające na północy enklawy zdobyły pasmo górskie Murowdag, w wyniku czego w ich polu rażenia znalazła się autostrada M11. Przejęcie przez wojska azerbejdżańskie kontroli nad górującymi nad okolicą szczytami może bardzo utrudnić zaopatrywanie z terytorium Armenii wojsk w regionach Kelbecer i Ağdere.

Niezależnie od tego dowództwo wojsk azerbejdżańskich wezwało dowódcę garnizonu armeńskich sił zbrojnych w regionie Ağdere do kapitulacji. Obiecano, że ci, którzy złożą broń, będą mieli status jeńców i będą dobrze traktowani. Odmowa będzie skutkowała ich zniszczeniem.

Do sieci tymczasem trafia coraz więcej filmów ilustrujących działania azerbejdżańskich dronów bojowych…

Czytaj też:

Azerbejdżańskie czołgi pod ostrzałem ciężkiej artylerii Ormian /filmy/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!