Wiadomości

Wojska azerbejdżańskie nacierają na miasto Fuzuli od wschodu i od zachodu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Armia azerbejdżańska zdobyła dziś wioski Xırmancıq, Ağbulaq i Axullu w regionie (powiecie) Xocavənd – poinformował na twitterze prezydent Azerbejdżanu İlham Əliyev.

Tak więc armia azerbejdżańska, która w pierwszym tygodniu operacji nacierała przede wszystkim wzdłuż granicy z Iranem, po zdobyciu południowej części regionu Fuzuli oraz sporej części regionu Cəbrayıl zwróciła się na północ, uderzając w kierunku Hadrutu, po zdobyciu którego nadal prowadzi natarcie w kierunku północnym, ale także północno wschodnim. Wczoraj wieczorem sytuacja na tym kierunku przedstawiała się tak:

Dziś poinformowano o zdobyciu kolejnych trzech wiosek, w wyniku czego oddziały azerbejdżańskie nacierające od południowego zachodu w kierunku miasta Fuzuli są już w odległości nie większej niż 3 kilometry od tego miasta.

W niezwykle trudnym położeniu znaleźć się może wkrótce zgrupowanie wojsk ormiańskich w rejonie Fuzuli, a w szczególności na południe od tego miasta, któremu wyraźnie grozi odcięcie od sił głównych, tym bardziej że nacierające od wschodu jednostki azerbejdżańskie, które 12 października zdobyły wieś Merdinli, poczyniły dalsze postępy, a przedwczoraj patrole azerbejdżańskie widziane były u samych przedmieść Fuzuli, na północ od miasta.


Aktualna sytuacja w Górskim Karabachu

Tymczasem Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu opublikowało kolejny film ze zdobytego kilka dni temu Hadrutu:

Przypomnijmy, że 9 października prezydent Azerbejdżanu Ilham Aliyev poinformował, że armia azerbejdżańska zdobyła miasto Hadrut, a także wioski Çaylı, Yukarı Guzlek, Kıslak, Garacalar, Sulejmana i Sur.

W ten sposób Hadrut miał być drugim miastem powiatowym (po Cəbrayıl), nad którym wojska azerbejdżańskie przejęły kontrolę w toku rozpoczętej 27 września operacji wojskowej w Górskim Karabachu. Nadto utrata Hadrutu stawiała w trudnym położeniu zgrupowanie wojsk ormiańskich w rejonie na południe od miasta Fuzuli, leżącego nieco dalej w kierunku północno wschodnim.

11 października jednak pojawiły się doniesienia, że walki o Hadrut trwają i że większa część tego miasta, o ile nie całe znajduje się w rękach wojsk ormiańskich. Azerowie mieli się jedynie utrzymać na jego obrzeżach, kontrolując także okoliczne, górujące nad miastem, wysokie wzniesienia.

Następnego dnia Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu poinformowało o odparciu wszystkich ataków na Hadrut i na okoliczne wzniesienia, wciąż jednak, co podnosili internauci, nie było zdjęć czy filmów, które potwierdzałyby, że Hadrut istotnie znajduje się pod kontrolą wojsk azerbejdżańskich. Wkrótce takie filmy zaczęły się pojawiać…

/wk/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!