Wiadomości

Wojewoda śląski unieważnił uchwałę Rady Gminy Radziechowy-Wieprz o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Uchwała Rady Gminy Radziechowy-Wieprz o przyjęciu Samorządowej Karty Praw Rodzin została w całości unieważniona przez wojewodę Jarosława Wieczorka – informuje portal Beskidzka24.pl.

Projekt Karty przygotowało stowarzyszenie Ordo Iuris. Dokument ten ma być dla samorządów deklaracją poparcia dla silnej rodziny. Apele o nieprzyjmowanie Karty wystosowują organizacje LGBT i promujące tzw. edukację seksualną, które podkreślają, że jej zapisy łamią Konstytucję zapewniającą równość.

O przyjęcie Karty w poszczególnych gminach Żywiecczyzny zwrócił się Oddział Górali Żywieckich Związku Podhalan. Kartę przyjęto tylko w gminie Radziechowy-Wieprz.

Podczas niedawnej sesji przewodniczący Jacek Świniański poinformował, że wojewoda stwierdził nieważność tej uchwały w całości.

– Zdaniem prawników wojewody, rada gminy nie ma podstaw prawnych, aby taką uchwałę przyjmować. Czy się z tym zgadzamy czy nie, prawo jest prawem – przekazał przewodniczący.

Dodał, że w sierpniu podczas 8. Powiatowego Zjazdu Oddziału Górali Żywieckich Związku Podhalan delegaci, poprzez aklamację, wyrazili uznanie dla radnych za podjęcie uchwały. Związek Podhalan wystosował w tej sprawie pismo do przewodniczącego Jacka Świniańskiego.

– Decyzja stanowi ważny akt obywatelskiej odwagi w sytuacji, gdy niektóre lokalne media w sposób wielce tendencyjny i kontrowersyjny próbują dyskredytować akcje służące poszanowaniu rodziny i obronie jej przed zmasowanymi atakami środowisk lewackich i neomarksistowskich. Tym większe uznanie dla państwa z naszej strony, że jako pierwsi w powiecie żywieckim daliśmy przykład, że samorząd jeśli ma służyć ludziom, powinien z powagą i odwagą odnosić się do fundamentalnej zasady życia społecznego i rodzinnego. Ostatnie zdarzenia na jednym koncercie w Żywcu pokazują, że i u nas na Żywiecczyźnie istnieją realne zagrożenia dla normalnego funkcjonowania rodziny. Postawa przewodniczącego, wójta i radnych jest znakiem nadziei, że znajdą się w naszym powiecie kolejni sprawiedliwi, którym bliskie jest nauczanie świętego Jana Pawła II na temat rodziny nie tylko w słownych deklaracjach, ale i w praktycznym działaniu i czynie. Cieszymy się, że ten sygnał wyszedł z gminy Radziechowy-Wieprz, gdzie przed 94 laty powstało pierwsze ognisko Związku Podhalan na Żywiecczyźnie – podkreślili w swoim liście Stanisław Lizak, członek prezydium zarządu głównego i Władysław Motyka, przewodniczący 8. Zjazdu.

Radość z powodu decyzji wojewody śląskiego zdążyła już wyrazić Kampania Przeciw Homofobii:

/beskidzka24.pl, twitter/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!