Wiadomości

Wojciech Pszoniak nie żyje, znany aktor filmowy i teatralny. Miał 78 lat

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

W wieku 78 lat zmarł znany aktor filmowy i teatralny Wojciech Pszoniak. W ostatnim czasie zmagał się z chorobą nowotworową. Wśród wielu niezapomnianych kreacji, jakie stworzył, był m.in. Moryc Welt z „Ziemi obiecanej” oraz Janusz Korczak w biograficznym filmie „Korczak”.

„Dziś o 6.08 zmarł Wojciech Pszoniak. Przeżył 78 lat. Jeden z tych największych! Jeden z kolosów powojennego polskiego teatru i filmu. Wspaniały aktor i artysta. Niemal do samego końca w domu pod czułą i bohaterską opieką Basi, swojej wspaniałej żony. Otoczony miłością. Dzięki tej miłości mógł jakoś znieść swoje cierpienie. Ostatnie godziny musiał jednak spędzić w szpitalu. Ten cholerny rak, już nawet nie wiem czego – na końcu wydawało się, że rak wszystkiego – był bezlitosny” – napisał na internetowej stronie kwartalnika „Więź” ksiądz Andrzej Luter.

Wojciech Pszoniak urodził się 2 maja 1942 roku we Lwowie. W 1968 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. W 1971 roku po raz pierwszy jego ścieżka zawodowa skrzyżowała się z Andrzejem Wajdą, u którego w Starym Teatrze zagrał w przedstawieniu „Biesy” według Fiodora Dostojewskiego. W późniejszych latach zagrał u Wajdy wielokrotnie, m.in. w „Ziemi obiecanej”, „Weselu”, „Dantonie” i „Wielkim Tygodniu”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!