Wiadomości

Wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Dzięki trudnym wyborom, jakie podejmowali Żołnierze Wyklęci, Polska istnieje, naszym obowiązkiem jest o tym pamiętać – mówił w poniedziałek wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.

Jak powiedział minister Gliński, wzięcie przez resort kultury współodpowiedzialności za budowę placówki „było oczywiste”, pytaniem pozostaje fakt, dlaczego dopiero teraz wolna Polska buduje pierwsze muzeum Żołnierzy Wyklętych”.

– To jest muzeum poświęcone tym bohaterom polskiej historii, którzy podejmowali dramatyczne decyzje. W historii może właśnie jest najważniejsze to, jak pojedynczy ludzie wybierają w okresie próby. To były dramatyczne wybory, to były straszne wybory. Nasze pokolenie nie ma przed sobą takich dylematów – powiedział wicepremier Gliński podczas poniedziałkowej uroczystości.

Muzeum powstanie w byłym areszcie śledczym. Gmach powstał w 1903 r. jako więzienie carskie. Więzieniem był również podczas okupacji niemieckiej i po 1944 r. Placówka ma upamiętniać Żołnierzy Polski Niepodległej, ma też uczyć i edukować.

Budowa Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce jest finansowana w ramach dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zakończenie prac przewidziano na koniec czerwca 2018 r. Otwarcie muzeum dla zwiedzających ma nastąpić jesienią przyszłego roku.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!