Europa Polska Wiadomości

Włoska gazeta zarzuciła Polakom współodpowiedzialność za Holocaust. Reduta Dobrego Imienia interweniuje

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Reduta Dobrego Imienia skierowała petycję do włoskiej “Corriere della Sera”, której dziennikarz sugeruje, że Polacy współuczestniczyli w Holokauście. Ten artykuł to przykład niespotykanej ignorancji i języka nienawiści w celu zniesławienia Polaków – czytamy w petycji.

Dziennikarz redakcji “Corriere della Sera” w artykule “Wojtyla e la fraternita, non dimentichiamolo” zasugerował, że Polacy kolaborowali z Niemcami w czasie wojny i są współodpowiedzialni za zagładę Żydów. Tekst ukazał się 11 października.

Reduta Dobrego Imienia skierowała petycję do redakcji gazety tłumacząc, że tezy zawarte w artykule są nieprawdziwe i prosząc redakcję o sprostowanie zawartych w nim informacji lub jego całkowite usunięcie. Petycja została przygotowana w języku włoskim i dostępna jest na portalu CitizenGo.

“Wiemy, że tego typu działania są skuteczne. Skorzystaliśmy z platformy CitizenGo i systemu petycyjnego na początku br., kiedy chcieliśmy zwrócić uwagę na kłamstwa włoskiej agencji prasowej ANSA. Agencja użyła sformułowania +polski obóz koncentracyjny+. Musiała za to przeprosić i podjąć konkretne działania. Mamy nadzieję, że i tym razem będzie podobnie” – mówi rzecznik prasowy Reduty Dobrego Imienia Urszula Wójcik.

Reduta zwraca w wystosowanej petycji uwagę, że “Polska była jedynym krajem bez rządu kolaboracyjnego, którego Państwo podziemne nakładało karę śmierci za kolaborację, w tym denucjację Żydów i ukrywających ich Polaków”.

“Legalny polski rząd na uchodźstwie i kierowane przez niego polskie państwo podziemne podjęło szereg działań w kwestii ratowania skazanych na zagładę Żydów” – napisała RDI. Przypomniała także, że w Polsce znalazło się najwięcej Sprawiedliwych wśród Narodów Świata mimo tego, że “w odróżnieniu od innych okupowanych przez Niemców krajów za pomoc Żydom groziła kara śmierci zarówno dla pomagającego, jak i dla całej jego rodziny”.

RDI podkreśliła także, że “trzeba mieć wyjątkowo złą wolę, aby na podstawie tych odosobnionych przykładów wyciągać tak krzywdzące uogólnione wnioski, jak robi to autor artykułu w +Corriere della Sera+”.

Do włoskiego artykułu ustosunkowała się także w poniedziałek Ambasada Polski w Rzymie, oceniając, że zamieszczone we włoskim dzienniku “Corriere della Sera” oskarżenia o odpowiedzialność Polaków w Holokauście są bezpodstawne, fałszywe i niezrozumiałe. Polska ambasada wyraziła „zaniepokojenie” z powodu zawartości komentarza, „zdumienie” jego stwierdzeniami i „rozgoryczenie” konkluzjami, bo – jak podkreśliła – nie tylko przywołuje on „antyhistoryczne zarzuty antysemityzmu”, ale również jest w nim mowa o odpowiedzialności Polaków.

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski. (PAP)

autor: Nina Tuziak

edytor: Agata Zbieg

Źrodło: dzieje.pl

To właśnie przez tego typu oskarżenia objęliśmy patronat nad zbiórką funduszy na film: GERMAN DEATH CAMPS

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!