Europa Gospodarka Wiadomości

Włosi zawieszają produkcję samochodów elektrycznych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Włoski Stellantis zamraża pracę fabryki. Chodzi o produkcję elektrycznych modeli Fiata i Maserati.

Włosi zawieszają produkcję samochodów elektrycznych. Ostatnimi czasy wyjątkowo często możemy usłyszeć o przerwach w działaniu fabryk. Jeszcze w 2021 czy 2022 roku najczęściej powodem były braki w częściach, co wynikało z przerwanych łańcuchów dostaw. Teraz jednak przyczyny były inne. W przypadku Volkswagena można było wspomnieć m.in. o powodzi w Słowenii czy mniejszym zapotrzebowaniu na konkretne modele.

Okazuje się, że ten drugi przypadek nie jest wyłącznie przyczyną klęski żywiołowej. O czasowym wstrzymaniu produkcji takich modeli jak Volkswagen ID.3 czy Cupra Born mogliśmy usłyszeć całkiem niedawno, lecz teraz z bardzo podobnej przyczyny swoją ważną fabrykę czasowo zamrozi Stellantis.

Chodzi o placówkę Mirafiori znajdującą się w Turynie, gdzie produkowany jest chociażby elektryczny Fiat 500 czy modele od Maserati — Levante, Granturismo, Ghibli i Quattroporte. Właściciele nie kryją się z przyczyną tej decyzji. Jest nią słabnący w ostatnim czasie popyt na modele pseudoekologicznych samochodów elektrycznych.

Zgodnie z decyzją, od 19 października do 3 listopada 2023 roku wstrzymane zostaną obie linie produkcyjne zakładu Mirafiori, co oznacza przymusowy urlop dla 2400 pracowników. Jest to kolejny sygnał zmniejszenia zainteresowania samochodami elektrycznymi. Eksperci przewidują, że pod koniec 2023 roku statystyki sprzedaży znacznie się wypłaszczą. PRzewiduje się, że sprzedaż wzrośnie w 2025 oku, jednak są to raczej optymistyczne prognozy.

NASZ KOMENTARZ: Sprzedaż “elektryków” to zjawisko wykreowane sztucznie i tylko sztucznie może być podtrzymywane. W tym celu zieloni komuniści z Unii Europejskiej walczą z samochodami spalinowymi, nakładając na ich posiadaczy kolejne podatki i ograniczenia. Z drugiej strony oferowane są zniżki i dopłaty do kupna aut elektrycznych. Na wolnym rynku te mało wydajne, nieekologiczne i niebezpieczne dla życia i mienia pojazdy, nie mają szans ze spalinówkami.

Polecamy również: Gruzin i Ukrainka pobili komendanta policji

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!