Europa Wiadomości

Włosi twardo odpowiadają unijnym elitom wobec próby zmuszenia ich do zmiany budżetu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak możemy wyczytać na portalu dzienniknarodowy.pl wicepremier i minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini po raz kolejny twardo odpowiedział na interwencję Komisji Europejskiej, która odrzuciła budżet Italii. Polityk stwierdził, że rząd w Rzymie „nie zmieni ani przecinka”, oraz dodał, że włoskie władze nie mają zamiaru ustąpić w tej sprawie.

Bruksela uznała planowany na 2,4 proc. PKB deficyt budżetowy za zbyt wysoki i z tego powodu nie przyjęła budżetu Włoch. Wicepremier Salvini stwierdził dzisiaj, że jego gabinet nie ma zamiaru nic zmieniać w przyjętym projekcie:

– Jesteśmy spokojni. Ponieważ jesteśmy dobrze wychowani, liściki z Brukseli otwieramy, czytamy, odpowiadamy, oni odpisują, a my znów odpowiadamy, ale nie zmienimy ani przecinka w budżecie, który doprowadzi do wzrostu Włoch – mówił.

Nie obyło się również bez ostrego przytyku wobec eurokratów, którzy zdaniem Matteo Salviniego nie zdają sobie sprawy, że obecny rząd we Włoszech przestał ulegać ich wpływom:

– Jeśli Bruksela albo jakiś profesorek chce, aby był wzrost we Włoszech o zero przecinek coś tam, to trafił nie na ten rząd co trzeba i nie tego ministra – stwierdził.

Salvini jest przekonany, że jeśli spread – wskaźnik rentowności włoskich obligacji będzie „podążał za realną gospodarką”, to obniży się. Wicepremier przekonywał, że budżet uchwalony przez gabinet premiera Giuseppe Contego ma na celu „pomóc oszukanym posiadaczom oszczędności w bankach”.

– Podczas gdy porzednie rządy zabierały, my oddajemy, nie wszystko, ale przynajmniej część. Jeśli jakiś bank albo firma potrzebuje pomocy, my jesteśmy – powiedział wicepremier włoskiego rządu, któremu Komisja Europejska dała trzy tygodnie na korektę budżetu.

Czyżby kolejny europejski kraj budził się z unijnego snu?

Źródło: dzienniknarodowy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!